Môže sa chodiť s vlčím zrnom von aj v chladnejšom počasí?

Zodpovedané
22. nov 2023

Dobrý deň,

už tri týždne mám vlčie zrno. Zlepšuje sa to a vyteká, teraz je tam naozaj len miniatúrny zvyšok po zrne. Už asi 80% už vytieklo.

Môže sa chodiť s vlčím zrnom von aj v chladnejšom počasí?

Ďakujem

Dobrý deň,

vlčie zrno (odb. chalazeon) je nebolestivá a nemokvajúca hrčka po jačmeni.

Jačmeň (odb. hordeolum) je akútna bolestivá a niekedy aj mokvajúca hrčka v dôsledku upchatia tukovej žliazky vo viečkach (tzv. meibomové žliazky).

Ak Vás hrčka už nebolí, je to naozaj už len vlčie zrno a pozostatok akútneho zápalu. Môžete s tým pokojne chodiť von aj v chladnejšom počasí. Hrčka sa pomaly vstrebe, ale môže to trvať niekoľko mesiacov. Proces sa dá urýchliť buď chirurgicky alebo injekciou kortizónu do lézie.

To, že sa Vám vytvoril jačmeň a z toho potom vlčie zrno poukazuje na to, že máte problém s funkciou tukových meibomových žliazok vo viečkach. Na zlepšenie ich funkcie pomáha pravidelné nahrievanie viečok. A to napríklad infračervenou lampou a následnou masážou, ktorú môžete praktizovať doma. Návod prikladám v obrázku.

Ďalšou možnosťou na zlepšenie funkcie týchto žliazok je aj ambulantná MeibomTherapy, ktorá je dostupná na našej klinike.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré pri pôrode,
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk