Prečo má 21-mesačný syn v určitých situáciách menšie pravé oko?

Zodpovedané
15. feb 2024

Dobrý deň,

všimla som si, že môj 21-mesačný synček má od konca januára menšie pravé oko v určitých situáciách. Napr. ráno, keď sa zobudí, alebo cez deň, keď sa usmieva a mračí, akoby mu troška zaostávalo to oko. V ostatných situáciách má pekne otvorené obe očká.

A čo ma prekvapilo je, že keď sme boli cez deň vonku a išli sme oproti slnku, tak pravé oko mal úplne zatvorené, dokým lavé len prižmúrené.

Je to normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

prižmurovanie alebo zatváranie u detí oka môže poukazovať na rôzne očné ochorenia, a preto by som odporúčal očné vyšetrenie.

Uvádzam najčastejšie možné príčiny:

  • škúlenie, ktoré si nemusíte ani všimnúť,
  • zelený zákal, teda glaukóm,
  • syndróm suchého oka,
  • vrodený šedý zákal (katarakta).

Normálne to rozhodne nie je, preto je potrebné očné vyšetrenie.
Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk