Prečo má 5-mesačné dieťatko od narodenia jedno očko hnisavé?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

náš syn má od narodenia hnisavé jedno očko. Kvapky typu Uniflox a Ocuflash vôbec nezaberajú.

Je vhodné ich kvapkať dlhodobo?

Pediatrička sa zatiaľ k tomu nijako extra nevyjadrila. Vraj stačia zatiaľ kvapky. Slzný kanálik masírujeme, nos odsávame a žiadna zmena. Všimla som si, že keď ideme von, tak mu to oko dosť slzí.

Ako mu môžeme pomôcť?

Prečo má moje 5-mesačné dieťatko takýto problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

u Vášho dieťaťa neodtekajú správne slzy do nosa a má zúžené slzné cesty. Takýto problém má asi 20% novorodencov. To, čo vidíte, nie je hnis. Je to skôr soplík, ktorý by mal odtekať do nosa, no nemá ako. Preto sa hromadí okolo oka.

Antibiotiká nie sú potrebné a ani nepomôžu. Ide o mechanický problém.

Do 1. roku života dôjde často k spontánnemu zlepšeniu, je však možné tomu napomôcť:
1. Hygiena viečok: Žltkasté hlieny okolo oka pravidelne utierajte vlhčenými obrúskami, ktoré môžete kúpiť v lekárni a sú určené práve na hygienu viečok.

2. Masírovať je potrebné správne. Veľa rodičov masíruje, no nevie ako. Na to som natočil video, ktoré si môžete pozrieť na stránke našej kliniky: https://www.kulanga.sk/post/masáž-slzníka-u-nov...
Pri masáži je dobré navlhčiť si predtým prst umelými slzami s obsahom kyseliny hyalurónovej a najlepšie bez konzervačných látok, aby ste netreli suchú kožu na suchú kožu. Je to pre dieťa nepríjemné. Kvapky Ocuflash na to nie sú vhodné. Obsahujú len slanú vodu. Vhodné kvapky nájdete tu: https://www.ocnekvapky.sk/pre-suche-oci/

Moju prednášku na túto tému si môžete pozrieť tu: https://www.kulanga.sk/post/stenóza-slzných-cie...

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk