Prečo mávam pocit opuchnutých očí a som citlivá na svetlo?

Zodpovedané
21. dec 2023

Dobrý deň,

niekedy mám pocit ťažkých očí, teda ako keby opuchnutých. Neviem sa sústrediť, je mi tak zvláštne a som citlivá na svetlo. Oči sú niekedy suchšie. Keď pozerám na TV, tak písmenká vidím ako keby som plakala. Nie je to nič hrozné, všetko viem pekne prečítať. Inak vidím normálne a nič mi nie je. Mám aj tetániu.

O aký problém s očami môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše ťažkosti sú spôsobené zhoršenou funkciou tzv. meibomových žliazok. Sú to malé tukové žliazky nachádzajúce sa vo viečkach, ktoré vyrábajú ochrannú olejovú vrstvu slzného filmu.

Upchanie týchto žliazok spôsobuje zápal (blefaritídu) a opuch viečok. Slzný film tým nemá správne zloženie a slzy sa rýchlo vyparujú. Vzniká syndróm suchého oka. Časté príznaky sú pálenie, slzenie, svrbenie, škriabanie, pocit piesku alebo cudzieho telieska, červené a unavené oči, zahmlené videnie a zvýšená citlivosť na svetlo.

Na zlepšenie ich funkcie pomáha pravidelné nahrievanie viečok. Napríklad infračervenou lampou a následnou masážou, ktorú môžete praktizovať doma. Návod nájdete pre tejto otázke:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Ďalšou možnosťou na zlepšenie funkcie týchto žliazok je aj ambulantná MeibomTherapy, ktorá je dostupná na našej klinike.

K odporúčam aj pravidelné používanie očných kvapiek tzv. umelých sĺz bez konzervačných látok. Najlepšie s obsahom tukovej zložky. Vhodné produkty nájdete na tejto stránke: https://www.ocnekvapky.sk/pre-suche-oci/

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk