Syn má na spodnom viečku pod mihalnicami menšiu bielu bodku. Ide o jačmeň?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

17-ročný syn má na spodnom viečku pod mihalnicami menšiu bielu bodku. Má ju tam už asi 2 - 3 mesiace. Oko zapálené nemal, nebolí ho to, nesvrbí hoto, nezavadzia mu to.

Z čoho to môže mať?

Môže sa mu tvoriť jačmeň?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez fotografie je ťažko zhodnotiť, o čo by naozaj mohlo ísť.

Jačmeň (hordeolum) nepretrváva tak dlho a je bolestivý. Dlhšie môže pretrvávať však chronická forma jačmeňa nazývaná vlčie zrno (chalazeon). Toto však nie je biele, ale vyzerá len ako hrčka.

Okrem toho sa na viečkach vyskytujú aj rôžne iné útvary - napr. tukové cisty, ktoré majú biely vzhľad.

Pri takýchto otázkach odporúčam pripojiť foto.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk