V akom veku by mal očný lekár dieťaťu preventívne skontrolovať zrak?

Zodpovedané
14. jan 2024

Dobrý deň,

mám 4-ročnú dcéru, nepozorujem u nej žiadne problémy so zrakom. Bola skontrolovaná počas 3-ročnej prehliadky pediatričkou.

Je vhodné navštíviť aj očného lekára?

Ak áno, tak v akom veku?

Ako dieťa som sama nosila okuliare v predškolskom veku a odvtedy už nie sú potrebné.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za túto dôležitú otázku.

Každé dieťa by malo byť vyšetrenie očným lekárom v 3. roku života.

Prehliadky u pediatra nezahŕňajú včasnú prevenciu tupozrakosti!

Pediater vykonáva preventívne prehliadky hradené zo zdravotného poistenia, ktoré sú definované v zákone 577/2004. Prvé riadne vyšetrenie zrakovej ostrosti u pediatria je podľa zákona definované až v 5. roku života. To je veľmi neskoro.

Zrak detí sa rozhodujúco vyvíja do 6. roku života. Ak sa tupozrakosť neodhalí predtým, šance na vyliečenie sú nízke až nenávratné.

Je preto na zodpovednosti rodičov, aby nezmeškali príležitosť zabezpečiť dobrý zrak pre svoje deti do ich ďalšieho života.

Najideálnejšie vyšetrenie zraku je v 3. roku života a to očným lekárom. Deti už v tomto veku dostatočne spolupracujú a je možné odhaliť a liečiť tupozrakosť, škúlenie alebo potrebu okuliarov (refrakčnú chybu).

Viac sa môžete dočítať na našej stránke: https://www.kulanga.sk/detska-klinika
Tam sa dočítate aj o všetkých odporúčaných vyšetreniach zraku ako aj o najčastejších detských očných ochoreniach.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk