Zhoršenie druhého oka pri tupozrakosti. Vplývajú na zrak aj hormóny?

Zodpovedané
16. nov 2023

Dobrý deň,

som mama na materskej a odmalička som mala problém s videním na pravom oku. Lekári mi vždy predpisovali diptricke okuliare, ale nereagovala som dobre. Buď ma boleli oči alebo hlava. Keď som mala cca 14 rokov, tak mi začali migrény s očnou aurou. Zrak sa mi ani nosením okuliarov nezlepšoval. Na ľavom oku som mala tiež dioptrie, ale videla som vždy dobre a ostro.

Teraz 2,5 roka po pôrode som dostala menštruáciu a začali sa mi migrény a tiež tŕpnutie tela. Vážim 44 kg. Zvláštne však bolo, že som od tej doby začala zle vidieť aj na ľavé oko. Nie však stále. Niekedy to bolo aj pár dní, potom som videla zase dobre. Niečo ako clona pred očami alebo zakalený zrak. Hlavne texty sa ako keby zlievali do jedného celku.

Na očnom vyšetrení mi lekárka povedala, že pravé oko mám tupozraké. Vraj mi celý čas predpisovali nesprávne dioptrie a okuliare už nosiť nemám. Na to čo sa deje s druhým okom mi povedala len toľko, že to bude očná migréna.

Neurológ mi povedal, že očná migréna trvá chvíľu a potom sa spustia iné príznaky aura a bolesť. Vraj toto je neobvyklé.

Je nejaká možnosť, že zrak ovplyvňujú hormóny?

MRI mozgu ukázalo len nejaké lézie typické pre migrénu.

Je ešte nejaké iné očné vyšetrenie, ktoré by napovedalo viac?

Môže mi chýbať nejaký vitamín?

Závraty a bolesti hlavy mám stále, už je to pol roka. Výsledky krvi sú podľa všetkých v norme, teda až na železo. Prvýkrát sa tento problém so zrakom začal vtedy, keď mi podali infúzne 7 g vitamínu C do žily.

Môže to mať nejaký súvis?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaše ťažkosti môžu byť spôsobené chýbajúcou alebo nesprávnou korekciou refrakčnej chyby, ktorá je u Vás prítomná. Takéto ťažkosti nazývame "astenopické". Prejavujú sa najmä pri čítaní do blízka. Spôsobujú bolesti hlavy, časté zahmlené videnie, unavené a suché oči a niekedy môžu spúšťať aj migrény.

Vaše pravé oko je tupozraké. Vľavo vidíte aj bez okuliarov dobre. Medzi oboma očami bude asi značný dioptrický rozdiel - tzv. anizometropia. Tá bolo najskôr aj príčina vzniku tupozrakosti pravého oka. Z toho vyplýva, že na pravom oku budete mať vyššie dioptrie ako na ľavom. Záleží aký veľký je tento rozdiel. Aj je príliš veľký (viac ako 3 dpt.), okuliarmi sa refrakčná chyba nebude dať dobre vykorigovať. Vtedy sú lepšou voľbou kontaktné šošovky. Ale bez presných hodnôt je to ťažké odporučiť. Druhou výzvou bude nájsť pre Vás také hodnoty, s ktorými budete vedieť "fungovať". Nie vždy to čo nameriame, aj pacient subjektívne znesie. Bez okuliarov sú inak Vaše oči nútené refrakčnú chybu zaostrovať celý deň. To vedie najskôr k popísaným ťažkostiam. Dlhé roky pacient môže zaostrovanie zvládať aj bez ťažkostí, no postupne sa problémy prejavia.

Nemyslím si, že k Vašim ťažkostiam prispeli iné okolnosti, ktoré ste spomenuli.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré.
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk