Aké riziká nesie vkladanie implantátov cez pazuchy?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vkladania implantátov cez pazuchy. Mne sa na tomto spôsobe páči neprítomnosť jaziev pod prsiami. Pravdepodobne by som však mala obavy, kedže sú tam uzliny.

Aké sú zdravotné riziká pri vkladaní implantátov týmto spôsobom?

Je vloženie odtiaľto oveľa náročnejšie?

Môže negatívne ovplyvniť aj to, ako prsia neskôr vyzerajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

implantáty sa momentálne vkladajú 3 spôsobmi. Cez podpazušie, cez podprsníkovú ryhu a okolo dvorca.

Každý zo spôsosobov má svoje výhody a nevýhody pre konkrétny typ kože, zvolený implantát a skúsenosti chirurga.

Na osobnej konzultácii sa dozviete všetko potrebné aj s možnosťami pre Vás najvhodnejšie s ohľadom na očakávania.

V skratke rana v podpazuší sa hojí bez nadmerného napätia kože, ale niekoľko mesiacov po operácii môže byť nápadná pri nosení tielok a plaviek pri zodvihnutí rúk. Stav nápadnej jazvy trvá niekedy aj viac ako rok.

To isté platí aj pri jazvách v podprsníkovej ryhe aj okolo dvorca. Akurát oblečením môže byť viac schovaná.

Ja osobne používam všetky 3 postupy s výberom toho najvhodnejšieho pri očakávaniach pacientky pred operáciou.

Pri nekomplikovanom priebehu je vloženie spojené s minimálnym rizikom pri všetkých postupoch.
Teoreticky je lymfatická drenáž najviac porušená vkladaním cez podpazušie. Pri vkladaní okolo dvorca je teoreticky znížená citlivosť dvorcov najviac pravdepodobná oproti ostatným prístupom. Vkladanie cez podprsníkovú ryhu pri "plochých" prsiach môže byť hojenie jazvy pod ťahom, čím je jazva nápadnejšia aj ju prsia nezakrývajú.

Náročnosť operačného výkonu klesá so skúsenosťami chirurga a tým že daný postup používa. Tým samozrejme klesá aj rizikovosť a výskyt komplikácií.

To ako prsia neskôr vyzerajú je kombinácia pooperačného hojenia, výberu vhodného typu a veľkosti implantátu, uloženia implantátu v správnej polohe a postavení na hrudníku no a v neposlednom rade aj starnutia a zmien tkanív rokmi, čo nevie nikto predpovedať.