Ako postupovať, keď sa mi nepáči výsledok operácie?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

pred rokom som navštívila plastického chirurga v Bratislave a oslovila ho s otázkou augmentácie po troch odkojených deťoch (cca 5 rokov kojenia, či odsávania). Doktor sa vyjadril, že je postačujúce vložiť okrúhle implantáty 375 ml.

Po prevedení operácie moje prsia mali hore objem, ale koža previsala. Doktor skonštatoval, že je treba aj redukcia prebytočnej kože lyžičkovým rezom. Tesne pred operáciou mi doktor oznámil, že by radšej urobil kotvový rez, lebo si nebol ísť, či lyžičkový rez bude postačujúci. Prišla hneď sestrička a začala mi napichávať žilu, čiže pod tlakom, stresom okolia som to nechala tak, ale pravdu povediac, som kotvový rez nechcela, keďže aj manžel bol proti. Takže po operáci som to oznámila manželovi.

Kým ma 1x nevidel bez kompresnej podprsenky, tak to ako tak akceptoval, ale keď som mohla vymeniť kompresnú podprsenku za športovú a sprchovať sa, bol zhrozený výsledkom. Okolo bradavky sa mi vždy vytvárali zápalové ložiská, z ktorých som vytlačila akoby kúsky silónu, bradavky neboli v rovnakej výške ani pozícii (aj tie boli zmenšované) a dosť vysoko. Tvar som chcela prirodzený a teraz mám guľatý, napasovaný na silikónový implantát a po bokoch sploštený.

Nepáči sa mi celý priebeh poradenstva, zhodnotenia, prevedenia postupu. Bolo to neprofesionálne poradenstvo.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš prípad je učebnicovým príkladom, prečo je potrebné zvažovať plastického chirurga veľmi dôsledne.

Odporúčam absolvovať viac osobných konzultácií u rôznych chirurgov, investovať svoj čas do momentu, kým nemáte absolútnu dôveru voči chirurgovi, ktrorému sa idete zveriť do rúk.

A to platí nielen v plastickej chirurgii, ale v celej medicíne!

Bohužiaľ, ak sa Vám nepáči prístup, veľa s tým neurobíte. Bol to Váš dobrovoľný a slobodný výber.

Sťažovať sa môžete na nesprávny medicínsky postup. Napríklad, ak Vás neoperoval na operačnej sále ale v ambulancii. Alebo ste neodstali originálne implantáty.

Popisovaný stav a postup sa mi nezdá nesprávny. Vloženie implantátov a modelácia je bežná kombinácia.

Záleží od toho, aké ste mali očakávaia výsledku a nakoľko ste sa na tejto predstave zhodli s chirurgom už pred operáciou. Viem že je to náročné, ale neexistuje len jeden správny postup.

Často robím len modeláciu a implantáty len v druhom kroku s odstupom 12 mesiacov. Niekedy naopak. Inokedy pri jednej anestezii modelácia aj s vložením implantátov okrúhlych alebo anatomických.

Aj modelácia nie je vhodná u každého rovnaká. Niekedy volím len okolo dvorca, inokedy s vertikálnym predĺžením jazvy nadol. Ale ak je nadbytočnej kože priveľa, je nevyhnutná aj "kotva".

Záleží na kompromise, aký žena chce urobiť.

Pre "dokonalý/požadovaný" tvar prsníkov je potrebné akceptovať "kotvu", alebo sa zmieriť s neideálnym tvarom s menším rozsahom jaziev.

Pri konzultáciách sa snažím byť priamy a veľa žien je po konzultáciách sklamaných.

Okolo dvorcov Vám určite nevyteká silikón. Sú to prevdepodobne nevstrebané podkožné stehy. Pri problematickej koži to býva problém. V takých prípadoch odporúčam modeláciu bez implantátov. Tie vkladáme až po zahojení jaziev s odstupom roka.

Priebeh hojenia ani jeho výsledok sa nedá garantovať a teda ani nie je možné nárokovať si konkrétny cieľ a výsledok.

Často aj u najdrahšieho/najlepšieho chirurga v zámorí dôjde ku komplikáciám a s neriešiteľným stavom.
Pacient platí za postup /operáciu a následnú starostlivosť/, ktorého želaným, ale nie garantovaným cieľom je vyhovujúci výsledok.
Ak sa k nemu nedá dopracovať len jednou operáciou, záleží od podmienok alebo zmluvnej dohody, akú ste si podpísali pred operáciou, ako sa postupuje.

Každý chirurg má zrejme svoje konkrétne vlastné metódy ako postupovať. Najlepšia je "cesta po dobrom".

Sadnite si spolu s manželom a chirurgom a zvoľte optimálny postup.

Ak sa nedohodnete, alebo ste úplne stratili dôveru, tak Vás čaká nový kolotoč konzultácií u rôznych chirurgov s hľadaním dôvery a ochoty nájsť toho správneho.

Začnete odznovu.