Ako postupovať pri výmene implantátov po 20 rokoch, keď mám kapsulárnu kontraktúru?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň,

mám 48 rokov a v roku 2002 mi boli vložené pod prsnú žľazu implantáty Eurosilicone 220 ml, kohezívny silikónový gél. V roku 2013 som rodila a dojčila, prsia sa zväčšili. Po dojčení výrazne poklesli a ako keby sa aj trochu zmenšili. Približne posledných 5 rokov cítim v prsiach pnutie. Sú až tak pevné a hlavne v čase pred menštruáciou, vtedy aj bolia. Od minulého roka to pociťujem výraznejšie. Chodím pravidelne každý rok na sono, teraz som bola naposledy v novembri. Vo výsledku bolo uvedené: "Kontúry sú výrazne zvlnené v kapsule, ruptúru jednoznačne nehodnotím, ale nemôžem vylúčiť, drobné cysty. V záhyboch malé množstvo voľnej tekutiny do 5 mm. Kapsulu porušenú nevidím."

Pred rokom som bola u plastického chirurga v B. Bystrici, ktorý mi povedal, že je u mňa prítomná kapsulárna kontraktúra III.stupňa. Mám záujem implantáty vymeniť za novšie a to ešte tento rok. Moja predstava je 420 ml, okrúhle a vysoký profil, ale chcem si nechať poradiť od vás, odborníka.

Musím povedať, že mám pravý prsník menší ako ľavý. Pred 20 rokmi mi dávali rovnaké implantáty, ale nevykorigovali ich. Dosť mi to prekážalo, keďže tam bol asi 3 cm rozdiel a bol viditeľný voľným okom. Počula som aj o polyuretanových implantátoch, vraj sa minimalizuje pri tomto type riziko kapsulárnej kontraktúry.

Mohla by som podstúpiť výmenu implantátov s kapsulárnou kontraktúrou III. stupňa už aj túto jeseň?

Ako rýchlo je potrebné pri kapsulárnej kotraktúre vykonať takýto zákrok?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez osobnej konzultácie napriek relatívne detailnému popisu stavu neviem poradiť s istotou.
Berte moje závery s rezervou.

Mirothanové implantáty majú výhodu nižšieho rizika vzniku kapsulárnej kontraktúry. Jej vznik je ale častejší v spojení s polohou implantátov pod žľazou z viacerých dôvodov. Nie je to dôvod na okamžitú výmenu, ale dlhšie ako rok by som asi nečakal, najmä ak máte bolesti, ťažkosti.

Pri výmene by sa mala odstrániť jazva obaľujúca implantáty/kapsula. A väčšinou odporúčam vložiť implantát pod sval. Niekedy je potrebná aj modelácia/uprava prsníkov, najmä pri ochabnutej koži a nízkej polohe dvorcov. Tým by sa pravdepodobne vyriešila aj asymetria, ktorú spomínate, že Vám prekážala už predtým.

Voľba veľkosti implantátov, ich tvaru, povrchu a značky závisí od viacerých parametrov.
To všetko sa zhodnotí pri osobnej konzultácii. Viac chirurgov môže mať na spôsob riešenia odlišný názor. Vychádza z rôznych skúseností a porozumení si s lekárom pri konzultácii.