Ako riešiť sťažené dýchanie po rhinoplastike?

Zodpovedané
5. nov 2018

Dobrý deň,

6. augusta som bola na septorhinoplastike. Všetko prebehlo v poriadku. Po týždni mi dali dole vonkajšiu aj vnútornú dlahu a následne som mala 1 týždeň nos prelepený leukoplastom.

Problém nastal až po sňatí leukoplastu asi o 1-2 týždne. Všimla som si, že sa mi robí taký malý hrbol na nose, ale len na jednej strane. Cítila som aj ťah a pnutie. Keďže nos bol v tej chvíli ešte opuchnutý, nebolo to tak vidieť. Ale ako mi odpúchal tak je viditeľné, že sa mi začal ťahať na jednu stranu. Toto by však nebolo ešte to najhoršie, ale úplne mi spadlo pravé nosové krídlo, čo mi znateľne sťažuje dýchanie. Komplikuje mi život ten pocit, akoby som mala niečo v nose.

Pred zákrokom som mala naozaj veľký orlí nos a tak mi pripadá, že ako mi ho zmenšili, zostalo mi na ňom veľa kože.Veľmi ma trápi to spadnuté nosné krídlo. Úplne mám ten nos vykrútený. Pritom po operácii bol pekný rovný. Pán doktor mi povedal, že mi tam vloží kúsok chrupavky, aby to nebolo také spadnuté.

Je možné, že by sa to týmto vyriešilo?

Ešte chcem podotknúť, že to spadnuté krídlo je veľmi tuhé. Keď skúšam ísť prstom alebo vatovou tyčinku do nosa, tak si to tak všelijako nadvihujem aby som sa tam vôbec dostala.

Je podľa Vás vhodné podstúpiť tento opravný zákrok 5 mesiacov po septorhinoplastike?

Nebude to až príliš veľký zásah?

Mám z toho nočnú moru a veľmi sa bojím, či budem mať vôbec niekedy pekný nos. Tiež si myslím, že mi bude treba upraviť aj ten hrbol lebo spredu má môj nos tvar S.
Ak by bolo treba pošlem Vám aj fotky ako to teraz vyzerá.

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď, len dúfam, že ma moc nevyplašíte, lebo moja psychika je na dne. Z celej situácie som veľmi nešťastná a každý deň si vyčítam, že som do toho išla.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

operácia nosa patrí ku vrcholu plastickej chirurgie nielen kvôli technickej náročnosti, množstvu rôznych operačných postupov ale aj rôznorodosti hojenia.

Plastická chirurgia a operácie nosa sú vhodné pre trpezlivých ľudí. Niektoré pochody hojenia trvajú naozaj aj celé mesiace.

Cieľom estetickej operácie je naplnenie očakávaní o nose, tak peknom, ako aj funkčnom.
Každý pacient ale aj chirurg má snahu o TOP výsledok v oboch smeroch. Neželaný výsledok vie byť rovnako skľučujúci aj pre chirurga, ktorý do operácie vložil celý svoj "kumšt" a výsledok tomu nezodpovedá.

Neviem Vám poradiť konkrétnejšie, ale upokojiť Vás môžem tým, že ak ste si vybrali skúseného plastického chirurga, tak komplikácie vie riešiť a aj predpovedať riziko komplikácií.

Kontaktujte ho a detailne sa s ním porozprávajte o svojich obavách. Ak si nebudete istá tým čo Vám povie, skúste sa opýtať a osobne navštíviť aj iných plastických chirurgov skúsených v operáciach nosa. Volá sa to "second opinion/ druhý názor" a je to prirodzená reakcia na obavy a my lekári to chápeme. Ak samozrejme nezvíťazí naše vlastné ego.

Voľte pri komunikácii zmierlivý tón, výčitky a obviňovanie nezvyknú priniesť dobré riešenia.

Opakovane hovorím: "Nehľadajme vinníka, ale riešenia."

Držím palce, určite nájdete spoločnú cestu.