Ako zmenšíte nos, aby nepôsobil veľmi zúžene a nebol dlhý?

Zodpovedané
15. máj 2021

Dobrý deň,

zvažujem operáciu nosa (rhinolastiku) a chcela by som, aby ste mi zmenšil nos. Mám však peknú špičku nosa a do tej by ste nezasahovali.

Ako by ste vytvorili zmenšenie nosa, aby nepôsobil veľmi zúžene a nebol dlhý?

Keby ste upravili nosné dierky a odsekli kosť, aby nebol hrboľ a pozdvihli nos (keďže je padnutý), myslite, že nos nebude pôsobiť stále taký dlhý?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

veľmi často je špička nosa pekná, ale pri parametroch celého nosa. Ak chrbát nosa znížime, tkanivá sa posunú a to spôsobí posun aj špičky do tvaru a polohy, ktoré už nie je tak ideálna.

Takmer vždy je pri úprave nosa potrebný zásah do celého nosa, nie len jeho časti, aby sa zachovala harmónia a estetické línie.

Je to hlavne na posúdení chirurgom pri osobnej konzultácii, ako pri všetkom, aj tu sú špeciálne výnimky.

Ak chceme dosiahnuť kratší vzhľad nosa, znižujeme úroveň koreňa nosa a dvíhame špičku. Tiež má vplyv dĺžka prepážky a tiež poloha chrupaviek vzhľadom ku prepážke.

Tak ako ste to napísali to znie jednoducho, no operácia trvá často dlhšie ako 2 hodiny.

Aktuálne existuje viacero princípov operácii nosa:
1. Redukčná rinoplastika - odstraňovanie tkanív kosti, chrupavky, kože.
2. Štrukturálna rinoplastika - presúvanie tkanív, rekonštrukcia anatomického tvaru pomocou chrupavkových štepov a stehov.
3. Preservation rhinoplasty - zachovávajú sa tkanivá špeciálnych väzov (pitangui hlboký a povrchový, scroll väz, piriformné väzy a iné), perichondria a periostu, kostí, ktoré dodávajú nosu formu a modelujú ho za účelom minimalizácie jazvenia a tým komplikácií.

Nie každá metóda je vhodná pre každého a ani každý chirurg nerobí všetky typy metód.

Je to komplikovaná a dlhá téma na jeden príspevok. No ak absolvujete viacero konzultácií u rôznych chirurgov, urobíte si prehľad.