Aký je rozdiel medzi otvorenou a zatvorenou rhinoplastikou?

Zodpovedané
25. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som podstúpiť rhinoplastiku. Bola som aj na dvoch konzultáciach na dvoch klinikách, ale zabudla som sa na všetko popýtať. Keďže mám veľký nos a aj krivý, plus hrbol, tak idem na celkovú rhinoplastiku.

V jednej klinike mi povedali, že sa bude vykonávať otvorená rhinoplastika a v druhej, že zatvorená.

Je v tom nejaký zásadný rozdiel?

Plus mám celoročnú sennú nádchu, ktorú neliečim už roky. Zvykla som si. Niektoré dni sú horšie, niektoré sú ok. Z neustáleho smrkania často mávam krvácanie z nosa.

Ako je to so smrkaním nosa po plastike?

Budem môcť po zahojení smrkať už normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

otvorená a aj zatvorená rhinoplastika sú bežne vykonávané metódy, pri ktorých môže, alebo nemusí byť rez na koži medzi špičkou a bázou nosa. Táto oblasť sa vola kolumela.

Ale dôležitejšia je technika operácie na chrupavkách a kostiach.

Môžete mať operáciu:
1. Podľa Josepha: Pre operatéra najjednoduchšia metóda odstránením chrupavky v špičke nosa, odstránením kostenej časti hrbola a "prilomenie" kostenej časti k sebe. Táto metóda sa v modernej rhinoplastike považuje za nevhodnú pre zhoršenie prechodu vzduchu nosom, klesanie špičky a neestetické deformácie v oblasti chrbáta - open roof deformity alebo nad špičkou polybeak, pinched nose tip deformity.
2. Štrukturálnu techniku s prenosom a vystužením dôležitých častí chrupavkovými štepmi.
3. Preservačnú techniku so snahou o zachovanie dôležitých väzivových a kostených štruktúr pre prirodzený efekt so zvýraznením definície tkanív pod kožou.

Ja používam v prípadoch primárnych operácií 3. techniku a 2. techniku v prípade korekcií po predchádzajúcich operáciách 1. metódou.

Jazva na kolumele je potrebná v prípade komplikovanej rekonštrukcie špičky. Ale vo väčšine jednoduchších prípadov sa jej vieme vyhnúť použitím rezov vnútri nosových dierok metódou "delivery".

Operačných techník rhinoplastiky je veľa a asi by ste sa v detailoch stratili.

Musíte nájsť chirurga, u ktorého po konzultácii nebudete v pomykove a spoľahnete sa na jeho skúsenosti. Netlačil by som chiruga no metódy, ktorú nemá vypracovanú a sám Vám ju neodporúča. Mohlo by to dopadnúť nedobre.