Aký nový hrbolček to mám po septorhinoplastike?

Zodpovedané
6. mar 2021

Dobrý deň,

som 8 mesiacov po septorhinoplastike. V procese hojenia sa mi cca 1-1,5 cm nad špičkou nosa začal formovať nový hrbolček resp. je tam vyvýšenina, ktorá však nemizne. Po operácií to tam nebolo, nos bol naozaj veľmi pekný. Myslím si, (laicky) že sa jedná o tzv. callus alebo nahromadené zjazvené tkanivko.

Je šanca, že to ešte zmizne a vstrebe sa časom samé?

Alebo to bude treba riešiť sekundárnou operáciou?

Uvedomujem si, že nos sa hojí minimálne rok. To mi vlastne potvrdil aj pán doktor, ktorý operoval na polročnej kontrole, nevyjadril sa však k tomu, čo hrbolček spôsobilo a čo ide.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu by mohlo ísť o opuch v oblasti "supratip".

Podľa môjho názoru sa jedná o uvoľnenie ligamenta/väzu pri operácii.
Oblasť nad špičkou v správnej polohe udržujú Pitanguiho ligamentá hlboké a povrchové ako predĺženia SMAS a tiež "scroll" ligamenta vertikálne a horizontálne.
Preto sa ich pri operácii snažíme zachovať, prípadne rekonštruovať, aby nedošlo ku tzv. "polybeak" deformite.

Niekedy je stav spôsobený stratou podpory špičky a jej poklesnutím. To závisí od použitej operačnej techniky. Skúste použiť google ku vyššie spomenutým pojmom.

Ale všetko je to len teória, pretože Vás nevidím osobne, neviem sa vyjadriť konkrétnejšie. Preberte to so svojich chirurgom a určite nájdete spoločné riešenie.

Dokonalé operácie bez komplikácií neexistujú, hoci sa im vždy snažíme priblížiť.