Aký podiel zohrávajú prsné implantáty v BIA-ALCL?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

mám silikónové prsné implantáty a v poslednej dobe sa začalo v mojom okolí dosť skloňovať slovné spojenie BIA-ALCL.
Chcela by som teda vedieť, či sa jedná o druh rakoviny.

Aký podiel v tom zohrávajú prsné implantáty?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň.

BIA.ALCL je extrémne zriedkavé ochorenie zatiaľ nie presne známej etiológie vyskytujúce sa v okolí implantátov.

Vzhľadom na jeho veľmi zriedkavý výskyt, nie je možné jedným lekárom sledovať a hodnotiť výskyt u svojich pacientov.

Spoliehame sa na nadnárodné veľké štatistické súbory a výsledky analýz z centier zbierajúcich tieto dáta.

Momentálne výsledky naznačujú niekoľko záverov. Jedná sa o druh non-hodkinovho lymfómu postihujúceho jazvové tkanivo, nie prsnú žľazu. Tieto typy lymfómov boli pozorované pri rôznych protézach, kovových platničkách po zlomeninách, zubných protézach, ortopedických implantátoch. Jednoducho tam, kde je pohyb cudzieho materiálu v kontakte s tkanivom.

Príčiny sú multifaktoriálne v ich rôznej kombinácii, vplyv má zrejme hlavne drsný povrch implantátu, tiež bakteriálna a vírusová kontaminácia povrchu implantátov, mikrotraumy, genetická predispozícia- mutácie konkrétnych génov a vyšší výskyt je pozorovaný u pacientov s históriou onkologického lymfoproliferatívneho ochorenia.

Výskyt sa pohybuje približne 1 :10 000 po približne 10 rokoch od operácie.

Už niekoľko rokov je tento zriedkavý jav uvádzaný v poučení o rizikách operácie silikónovými implantátmi a pokiaľ mi je známe aj kolegovia pri konzultáciách vyslovene výskyt, spôsob diagnostiky a operačnej liečby BIA-ALCL spomínajú každej pacientke. Robím to aj ja. Aj keď v rámci pravdepodobnosti pri súčasnom výskyte je pravdepodobné, že za celú moju prax "neuvidím" viac ako 1-2 výskyty BIA-ALCL. Možno žiaden.

Liečbu by malo vykonať špecializované pracovisko, ktoré má dostupnú komplexnú diagnostiku a v spolupráci s onkológmi.

Prvotná diagnostika je relatívne jednoduchá.
Vyšetrenie USG prsníkov s odobratím vzorky podozrivej tekutiny/hmoty a následne špeciálneho vyšetrenia vzorky na prítomnosť zmenených lymfocytov.

Pre pacientky je najdôležitejšie chodiť na pravidelné prehliadky u plastického chirurga alebo v problematike znalého gynekológa.
Včasný záchyt a operačná liečba je extrémne účinná a definitívna.

Môžem sa o problematike rozpísať viac, ale príspevok by bol zbytočne detailný pre širšie publikum. Každý plastický chirurg sleduje a vzdeláva sa v aktuálnych témach.

Onkologické ochorenia sú vždy silná a lákavá téma bulváru , no v tomto prípade to nie je na mieste. Každá operácia prináša svoje riziká a zároveň benefity. Dôležitý je potom zváženie ich vzájomného pomeru pre pacienta aj lekára.

Ak vám odpoveď nestačila, neváhajte kontaktovať svojho chirurga priamo, určite Vás detailne informuje.