Akým spôsobom a odkiaľ sa môžu dostať baktérie na prsné implantáty?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom baktérii, ktoré sa môžu dostať na implantáty.

Akým spôsobom a odkiaľ sa môžu dostať baktérie na prsné implantáty?

Hrozí toto riziko hocikedy alebo len v prvej pooperačnej fáze?

Dokážu správne antibiotiká eliminovať baktérie?

Ďakujem

Dobrý deň,

téma baktérií na implantáte je v akademickej obci horúcim ohnivkom už desaťročia.

Dnes vieme, že na povrchu cudzích materiálov v ľudskom tele sa vyskytujú vo väčšine prípadov rôzne baktérie. Len niektoré z nich vieme štandardnými metódami dokázať.

O niektorých baktériách vieme len z DNA analýzy vzorky metódou PCR, lebo ich nevieme kultivovať/rozmnožiť a veľa o nich stále nevieme.

Prevažná väčšina je "pod kontrolou" imunitného systému v stave rovnováhy.

To ako sa na materiál baktérie odstanú, nie je úplne objasnené, vzhľadom na etický problém operovať ženu bez ťažkostí, len za účelom zistenia stavu na povrchu implantátu. A bolo by potrebné takto operovať tisícky žien, aby sa predišlo štatistickým chybám.

Najpravdepodobnejšia je teória kontaminácie počas operácie. Žiadna operácia v žiadnej operačnej sále na svete nie je bez baktérií v ovzduší a na materiáloch.
Vieme ich množstvo mnoho-tisícnásobne znížiť, ale nie úplne odstrániť.

Proti tejto ceste kontaminácie bojujeme procesmi pred a počas operácie. Sú ich desiatky. Nebudem ich konkrétne menovať pre obmedzený priestor.

Druhá cesta je krvou v tele ženy počas napríklad infekčného ochorenia, ale aj banálne čistenie zubov alebo trávenie po jedle dočasne zvyšuje prítomnosť baktérií v krvi.
Toto sa nedá dokázať, ale odporúča sa u žien s implantátmi nasadiť pri infekčných ochoreniach antibiotiká včasnejšie alebo tesne pred zákrokmi u stomatológa.

Rovnako aj tkanivá v okolí implantátu môžu byť zdrojom baktérií, mliekovody v prsnej žľaze, vnútorné stehy, zavedenie cestou drenov ak sú na to podmienky, atď.

Každá takáto kontaminácia povrchu implantátu baktériami môže vytvoriť stav nazývaný ako "biofilm".

To je spolupracujúca kolónia baktérií pospájaných do súvislej vrstvy, ako vojaci na frontovej línii alebo na barikáde. Niekdy je tento stav mnoho rokov v rovnováhe a pri porušení rovnováhy oslabením imunity lokálne alebo celkovo môže dôjsť ku akútnej komplikácii (seróm, absces, výrazné zhoršenie kapsulárnej kontraktúry).

Riešenie je len chirurgické s odstránením všetkých zmenených tkanív. Odporúča sa dať tkanivám "čas" na zotavenie bez implantátov alebo ak je to možné, vložiť implantáty do inej vrstvy.

V chronickom štádiu alebo len pri miernom zhoršení stavu, z ktorého by sme upodozrievali baktérie je možné zasiahnuť antibiotikami. Ideálne konkrétnym účinným typom antibiotík podľa výsledku v odobratej vzorke, ak je to možné. Ani to však nie je zárukou, že si imunitný systém poradí bez toho, aby sme museli implantát vybrať.

Tu sa ale dostávame do fázy, ktorá je v rukách špecialistu plastického chirurga a jeho skúseností, čo je a čo nie je možné riešiť konzervatívne a čo už operačne.