Augmentácia verzus modelácia. Ktorý zákrok vyrieši pokles a spevnenie?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na názor ohľadom úpravy prsníkov. Momentálne ich mám vo veľkosti 75B a nie veľmi plné (vzhľadom k dojčeniu a veku 44).

Pri jednej konzultácii mi bolo povedané, že modelácia by v mojom prípade nebola dostačujúca, nakoľko mám okrem poklesu aj asymetriu a implantát by bol vhodnejší.

Primárne som chcela riešiť pokles a spevnenie a že mastopexia to rieši aspoň z časti.

Pri ďalšej konzultácii u iného chirurga mi bolo povedané, že vraj mi neodporúčajú implantát, nakoľko by ho lekár musel dať veľký a bol by ťažký. Vraj stačí modelácia.

Obávam sa, že ak by som podstúpila iba modeláciu, táto by nemusela byť pre mňa dostačujúca a na nie veľmi dlhú dobu. A v konečnom dôsledku by som nebola spokojná naďalej.

Rozumiem, že bez osobnej konzulátcie je ťažko posúdiť, ale aj tak vopred veľmi pekne ďakujem za názor.

Dobrý deň,

pri konzultáciách Vám to asi nebolo dostatočne vysvetlené, alebo ste to zle pochopili.
Veľmi často si ženy myslia, že pekné prsia im spraví implantát. A to najmä vtedy, ak v okolí majú známu, ktorá má pekné prsia s vloženým implantátom. Mylne si myslia, že stačí mať podobnú postavu, výšku a váhu.

Nie je to tak.

Modelácia a augmentácia sa môžu navzájom dopĺňať, ale nie sú to v princípe navzájom zameniteľné operácie. Nedá sa zvoliť cesta k rovnakému výsledku - alebo modelácia, alebo augmentácia.

Modelácia je zameraná na:
1. Odstránenie nadbytku kože.
2. Zmenu polohy a veľkosti dvorcov.
3. Zmiernenie asymetrie veľkosti a tvaru prsníkov.
Nič z toho nedokáže implantát.

Augmentácia je zameraná na:
1. Zväčšenie objemu prsníka.
2. Zmiernenie asymetrie hrudného koša napr. pri skolióze.
Nič z toho nedokáže modelácia.

Kombinovaná modelácia s augmentáciou je zameraná na zlepšenie pri kombinácii vyššie uvedených problémov, ale častokrát za cenu kompromisov (horšie jazvy, dlhší čas hojenia, menší implantát, častejší výskyt komplikácií, vyššia cena).

Žiadna operácia nezaručuje stály a dlhotrvajúci výsledok. Rovnako ani Vaše telo, prsia nebudú o pár rokov rovnaké ako sú teraz, lebo aj pred pár rokmi zrejme vyzerali inak ako dnes. Operácia je zameraná na úpravu dnešeného stavu. V budúcnosti je potrebné sa vyvarovať výraznejšiemu priberaniu a najmä chudnutiu, aby to neovplyvnilo výsledok.

Vo Vašom prípade bude potrebné zhodnotiť, aký veľký je nadbytok kože, na akom podklade je asymetria, či je to skoliózou a hrudným košom a/alebo veľkosťou a tvarom prsníkov. Dôležitá je poloha a veľkosť dvorcov a objem Vášho základu.

Ak ste nenadobudli dôveru voči chirurgovi a postupu, ktorý navrhuje, zvážte ďalšie konzultácie u iných plastických chirurgov.

Ak stále budete mať pochybnosti, operáciu neabsolvujte.