Autoimúnna hypotyreoitída je pri podaní kyseliny hyalurónovej kontraindikovaná. Čo ju nahrádza?

Zodpovedané
27. máj 2023

Dobrý deň,

viem, že autoimúnna hypotyreoitída je kontraindikovaná pri podaní kyseliny hyalurónovej do pier.

Existuje iná alternatíva, alebo sa zákrok vôbec neodporúča?

Aké sú riziká?

Liečim sa 15 rokov, choroba je bez progresie a navyšovania dávok hormónov (50 mikrogramov Euthyrox).

Ďakujem

Dobrý deň,

mne nie je známe, že by autoimunitné ochorenie bolo absolútnou kontraindikáciou.
Pri autoimuntných ochoreniach najmä v ich aktívnej fáze je reakcia imunitného systému neštandardná a hrozí vyššie riziko vzniku rôznych komplikácií v súvislosti s hojením aj rekaciou na cudzí materiál.

Opatrnosť lekára v súkromnej praxi v estetickej medicíne je omnoho vyššia, a preto môže odmietnuť vykonať zákrok pri neúmerne vysokom riziku.
Dá sa to chápať.

Tiež tak postupujem. Dobré meno sa buduje roky a môže sa ľahko poškodiť aj komplikáciou, ktorú lekár priamo nespôsobil nesprávnym postupom.