Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Botulotoxín a strata úsmevu. Kedy od aplikácie je účinok botoxu najsilnejší?

Zodpovedané
16. apr 2021

Dobrý deň,

pred 2 týždňami som absolvovala svoji prvú aplikáciu botulotoxínu do žuvacích svalov, pretože som chcela zredukovať šírku spodnej časti tváre, ktorá pôsobila príliš mohutne.

11 dní sa nedialo nič a na 12. deň som začala mať nepríjemný pocit a začala som pociťovať ako keby tlak v danej oblasti a začínala som mať problém sa normálne usmiať. Dnes je to stále to isté a bojím sa, že sa to zhorší, pomaly sa sa neviem usmiať a mám akoby trošku spadnuté líčka. Je to hrozný pocit.

Je to normálne a či sa tento účinok môže ešte zhoršovať?

Ako dlho to v priemere zvykne asi trvať?

Kedy od aplikácie je účinok botoxu najsilnejší?

Vráti sa úsmev do pôvodného stavu po vyprchaní botoxu?

Kedy približne začne botox strácať svoj účinok?

Kedy úplne vyprchá?

Dá sa účinok nejak zmierniť prípadne urýchliť jeho vyprchanie z tela?

A áno, kontaktovala som už aj môjho lekára a on ma ubezpečil, že to prejde akurát teraz začína byť účinok botoxu najsilnejší. Mám si danú oblasť precvičovať, usmievať, zahryzávať zubami a prípadne aj masírovať. Avšak samozrejme bojím sa toho a tiež aj možnosti, že mi to povedal len aby ma ukľudnil a nie je to pravda a ukľudňuje ma aby zakryl svoju prípadnú chybu pri aplikácii.

Čo mi odporučíte na jeho rýchlejšie vstrebanie?

Je lepšie si danú oblasť precvičovať a masírovať, alebo to radšej nechať tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

vždy je najlepšie kontaktovať lekára, ktorý uskutočnil zákrok, no každý človek je jedinečný a aj pri rovnakom postupe sa môže efekt líšiť. Najmä, ak ste predtým nič podobné nemali.

Efekt botulotoxínu je najväčší 14 dní po aplikácii. Jeho efekt je kratší pri výraznejšom prekrvení, ale cvičenie konkrétnej oblasti kam bol aplikovaný spôsobí jeho výraznejší a dlhodobejší efekt v danom mieste.

Takže teoreticky zvýšený metabolizmus môže spôsobiť jeho "odplavenie" z miesta aplikácie, kým sa ešte "neprilepí" na sval kam bol aplikovaný. Po 2 týždňoch je to ale už neskoro.

Efekt postupne bude miznúť a oslabovať, čiže každý mesiac to bude slabšie a slabšie. Zvyčajne do 6 mesiacov vymizne úplne.

Nabudúce bude asi potrebné aplikovať botulotoxínu v menšom množstve.