Bude sa mi objavovať neskorý sérom?

Zodpovedané
9. feb 2020

Dobrý deň,

pred šiestimi rokmi som podstúpila augmentáciu prsníkov, všetko bolo bezproblémové. Minulý rok v júli sa mi objavil pozdný sérom po fyzickej námahe.

Bola som na USG prsníka a na kontrole u plastického chirurga. Bola mi odporučená punkcia pod usg, ale nikde mi nechceli tento zákrok spraviť. Mesiac som užívala Dalacin a dva týždne kľudový režim. Sérom sa sám vstrebal.

Teraz sa mi opäť objavil, tak som si sama naordinovala opäť Dalacin a čakám na ďalšie vyšetrenie USG a kontrolu u chirurga.

Ako ďalej postupovať?

Bude sa mi pravidelne sérom objavovať?

Čaká ma výmena implantátu a hrozia mi zdravotné komplikácie?

Kde by som mohla ísť na punkciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

opakovaný výskyt serómu nie je úplne normálny. No občas ho pozorujeme aj bez zjavnej príčiny.

Výskyt takéhoto serómu je indikácia na podrobné vyšetrenie.

Je nevyhnutné urobiť punkciu tekutiny (ideálne pod USG kontrolou, aby nedošlo ku náhodnému poškodeniu implantátu ihlou).

Následne sa táto tekutina odošle na rozbor ( kultivácia, obsah buniek lymfocytov a špeciálne imunohistochemické vyšetrenia na vylúčenie BIA-ALCL )

V 90% sú výsledky negatívne, čiže riešenie je kľudový režim, ak je tekutiny viac-jej odľahčenie aby netlačila nadmerne na tkanivá, a vhodné sú ATB ako clona, pretože samotný seróm sa antibiotikami nevylieči, ale snažíme sa nimi zabrániť rozvoju sekundárnej infekcie. Seróm sám za 4-6 týždňov ustúpi a už sa nemusí vrátiť.

Ak sa ale vracia opakovane a výsledky punkcie sú opakovane negatívne, je na mieste prehodnotiť výmenu alebo odstránenie implantátov s odstránením čo najväčšej časti kapsuly- tá sa správa ako pseudosynovia- vrstva buniek tvoriacich tekutinu ako obranných mechanizmus proti dráždeniu.

Punkciu serómu urobia na väčšine pracovísk, som prekvapený, že ste s tým mali niekde problém.

Kontaktujte napríklad v Banskej Bystrici kliniku Novamed alebo Mammacentrum.

V posledom rade treba zdôrazniť, že žiaden prípad nie je rovnaký aj keď by sa tak mohlo zdať na prvý pohľad. Lekári pristupujú ku každému pacientovi individuálne a mnou hore-popísaný postup je algoritmus v mojej praxi pri informáciách, ktoré ste mi poskytli.

Možno ak by som Váš prípad poznal podrobnejšie, rozhodol a postupoval by som inakšie.
Preto nie je vhodné sa dožadovať u iného lekára postupu, aký som opísal, lebo o Vás nemám dostatok informácií.