Budem môcť dojčiť po dvoch operáciách prsníkov?

Zodpovedané
19. dec 2023

Dobrý deň,

dlho som bojovala s nadváhou, a preto som niekoľko rokov dozadu podstúpila úpravu prsníkov bez implantátov (jemné podvihnutie dvorcov). Potom neskôr, presne 2 roky dozadu, som podstúpila vloženie implantátu pod sval značky B-lite.

Je u mňa možnosť dojčenia nadobro odpísaná?

Aká je šanca, že budem môcť dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dojčení platí, že je to nevyspytateľná vec. Ani ženy bez operačného zákroku s "veľkými" prsiami nemajú štandardne bezproblémové dojčenie.

Operácia môže narušiť mliekovody, ale s odstupom roka a viac od operácie sa mliekovody do značnej miery vedia "opraviť.

Záleží na technike operácie, či bola výrazná v oblasti pod dvorcom alebo naopak vo vzdialenejších partiách prsného tkaniva. Najháklivejšie sú oblasti čím bližšie k bradavke, kde vyúsťujú mliekovody ako vrchol pyramídy.

Druhá vec je udržanie tvorby mlieka. Pri zníženej citlivosti dvorcov sú reflexy pri saní obmedzené a tvorba mlieka môže byť negatívne ovplyvnená.
Citlivosť v oblalsti dvorcov/bradaviek môže ovplyvniť jazva okolo dvorca pri modelácii ako aj vloženie implantátov. Samotný silikón, ako látka, na to nemá žiaden vplyv.

Keďže jasnovidecké schopnosti nemám, tipovať nebudem. Ukáže Vám to budúcnosť sama.
Držím palce, nech sa dojčenie podarí podľa Vašich očakávaní ako verím, že aj výsledok operácií bol taký, ako ste si ho predstavovali.