Čo znamená dvojitá kapsula?

Zodpovedané
25. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie pojmu.

Čo znamená dvojitá kapsula?

Aký problém to znamená a ako sa to rieši?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre samotnú ženu to nemá takmer žiadnu informačnú hodnotu. Aj lekár túto diagnózu stanovuje a potvrdzuje až pri operácii výmeny alebo odstraňovanie implantátov.

Je to stav, keď sa na povrchu implantátov vytvorí fibrózna blana. Zároveň sa tento obalený implantát nachádza v kapsule, ktorú tiež tvorí fibrózna vrstva tkaniva. Medzi týmito dvoma vrstvami sa nachádza rôzne veľké množstvo tekutiny.

Predpokladá sa, že takýto stav vznikne ako následok úrazu alebo preťaženia implantátu, chronickej infekcie atď., dlhší čas od operácie.

To spôsobí, že sa implantát výrazne kĺže v kapsule ale zároveň je na pohmat tvrdší ako by mal byť v prípade, že implantát by sa kĺzal vo svojej kavite bez toho, aby bol "obalený" fibrózou.

Implantát má dve kapsuly. Vnútornú a vonkajšiu.

Ako som popísal vyššie. Zistí sa to často až pri operácii a vysvetlí to príčinu nezvyčajného správania sa implantátu. Tvrdosť a zároveň pohyblivosť.

Samotná tvrdosť bez pohyblivosti je príznak kapsulárnej kontraktúry. Pohyblivosť implantátu bez jeho tvrdosti zase znamená neprirastený implantát voľne pohyblivý vo väčšej kavite.

Riešenie je snaha o odstránenie oboch kapsúl, podľa možnosti a zmenšenie kavity do primeranej veľkosti. Odporúča sa použiť vždy nový implantát.

Jednotlivé situácie sa môžu líšiť a chirurg rozhodne podľa situácie niekdy aj inak, ak to stav vyžaduje.