Dá sa odstrániť 4 cm vyčnievajúca jazva po obarení vodou?

Zodpovedané
14. mar 2021

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn sa pred rokom obaril po hrudníku vodou. Ostala mu tam hrubá vyčnievajúca jazva asi 4 cm.

Dá sa mu pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, podľa foto je to typicky keloidná jazva.

Postupov pre estetické zlepšenie je viacero, no nie sú zaručene úspešné. Aj 30% zlepšenie sa považuje za úspech.
Riešenie týchto jaziev je beh na dlhú trať, trvá mesiace až roky.

Postupuje sa od jednoduchších neinvazívnych techník ošetrovania jazvy až po chirurgické, ktoré sa ale väčšinou neodporúčajú, lebo spôsobujú často horší výsledok ako pred.

V prvom rade skúste špeciálne neelastické priedušné náplaste ( napd Micropore 3M) s tlakovou masážou jaziev prstom kolmo na kožu v intervaloch 10s+5s (tlak+pauza) postupne celú jazvu, ak je to možné aj viackrát denne. Niekedy sa používajú silikónové náplaste.
Vyvarujte sa dráždeniu jazvy silným opálením alebo šúchaním.

Ďalším riešením sú špeciálne krémy a maste, kryoterapia, laserová terapia, fototerapia, injekcie kortikoidov do jazvy a podobne..

Dávam do pozornosti odborný článok https://emedicine.medscape.com/article/1057599-....

V tom sa ale skúste poradiť s kožným lekárom vo vašom blízkom okolí, bude to na viac návštev a "pokusov".

Určite sa ale vyhnite pokusom o chirurgické riešenie, podľa mojich skúseností môže skôr stav zhoršiť.