Dá sa upraviť moje brucho?

Zodpovedané
24. nov 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o mojom probléme. Počiatočná váha 50 kg, následné tehotenstvo a sekcia v roku 2004.

2006 - spontánny pôrod.
2009 - sekcia.
2011 - abdominoplastika. Či mi bolo robené aj šitie diastázy, tak to veru neviem. Nemáme žiadne papiere doma, lekárka tragicky zahynula.

Váha pred posledným otehotnením 84 kg - 2019 sekcia. Pribrala som iba 5 kg.

V priebehu veľmi krátkeho času pár týždňov som schudla cca 20 kg (manželské problémy, nejedla som, strava len cigarety a coca cola). V roku 2023 mi lekárka odstránila kúsok kože pod celej dĺžke bokov + oprava pupka. Nebolo to v celkovej narkóze + veľmi malé množstvo odňatia tuku v oblasti brucha (liposukcia).

Dá sa s tým bruchom, respektíve s tými stromami ešte niečo spraviť?

Viem, že sa tie "stromy" úplne odstrániť nedajú. Ak je brucho väčšie, nie je tie strie až tak vidno. Asi mám diastázu. Stačí, že sa napijem pohára čistej vody a brucho je hneď viditeľne väčšie. Keď si ľahnem na chrbát, tak nevidno veľmi kopček. Keď dám prsty v tej oblasti nad a pod pupkom, cítim rozostup cca 2-3 prsty.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa foto neviem zhodnotiť stav a hrúbku podkožného tuku, elasticitu kože a tiež jazvy po zákrokoch.

Tieto všetky aj ďalšie informácie z osobnej konzultácie budú dôležitejšie ako samotná foto.
Všeobecne platí, že po veľkej abdominoplastike sa zopakovať dá už len veľmi ťažko.

Diastázu odporúčam riešiť cestou laparoskopickej operácie, ak sa brucho kompletne nebude opäť rezať. Chirurgovia na diastázu dávajú často sieťky.

Vhodné by sa mohlo javiť aj zopakovať liposuckciu brucha. Na výsledok operácie sa negatívne podpíše aj zmena váhy.

Operácia by sa mala uskutočniť vo fáze, keď ju už ustálená hmotnosť bez veľkých výkyvov.