Dá sa zabrániť vlneniu implantátov?

Zodpovedané
18. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vlnenia implantátov.

Dá sa zabrániť vlneniu implantátov?

Majú hladké implantáty predispozíciu viac vlniť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade zdôraznim, že vlnenie je estetický problém. Nie zdravotný.

Mnoho žien má v problematike vlnenia zmätok, ktorý sa samo-štúdiom na internete zvykne prehĺbiť.

Pri vlnení sa zvykne odporúčať výmena implantátu jedného typu za druhý, alebo zmenu uloženia spod žľazy pod sval.

Obe riešenia sú správne. Záleží však na viacerých faktoroch, aký typ implantátu, jeho tvaru je aktuálne použitý, aký typ gélu (vysoko, nízko kohezivny ).

Záleží tiež na tom, či je implantát zrastený s tkanivom pevne, alebo či je voľne pohyblivý v kavite, ktorá môže byť malá, tesná, alebo priveľká.

Máme tiež špeciálne varianty vlnenia :

1. Vlnenie na podklade kapsulárnej kontraktúry. Vlnky nezmiznú ani sa nepresunú pri stlačení implantátu.

2. Pseudo vlnenie (falošné vlnenie). Spôsobujú ho snopce veľkého prsného svalu, pod ktorým je uložený implantát. Vlnky sú zásadne v priebehu týchto snopcov a pri napnutí svalu sa môžu zvýrazniť.

Teraz naspäť ku nízko a vysokokohezívnym implantátom.
Správnejšie z fyzikálneho hľadiska by bolo hovoriť o viskozite, ktorá má väčší vplyv na chovanie sa gélu ako jeho kohezivita. V našom prípade to na vysvetlenie stačí.

Na porovnanie si môžme predstaviť balóny
* jeden naplnený vodou (nízko kohezivny) a
* druhý medom (vysoko kohezivnym).

Na oboch sa budú robiť vlnky, ale len v konkrétnych podmienkach.

Pri vysokokohezívnom bude vlniek menej, kvôli vyššej "pevnosti gélu". Vlnky vznikajú aj pri vysokokohezívnych typoch gélov a to v závislosti od prirastenia implantátu ku kapsule a od veľkosti kapsuly.

Vlnenie podľa lokalizácie na prsníku:
1. Vlnenie v dolných častiach na vonkajšej strane najmä v stoji a v predklone.

Ak je implantát pevne prirastený, viac sa vlní nízko kohezivny gel, pretože poddajnosť tohto nízko kohezivneho gélu je väčšia.
Typický príklad je vlnenie implantátov plnených "vodou" "fyziologickým roztokom".
Teoreticky by stačilo pri chirurgickom zákroku tento implantát ponechať v kavite a oddeliť ho od tkaniva, ale tak aby sme nezväčšili kavitu, vysvetlím neskôr prečo.

Toto nie je ideálne riešenie, lebo sa môže oslabiť silikónový obal a tým vznikne vyššie riziko ruptúry implantatov. Čiže lepšie je skôr ho vymeniť za nový implantát napríklad s hladkým povrchom. Tu však hrozí časom aj jeho posun a otočenie.
Ak takýto stav vlnenia vznikne u implantátu uložného pod žľazou, vložíme ho pod sval.

2.a .Vlnenie v dekolte
Pevne prirastený implantát s vysokokohezivnym gélom môže tiež robiť vlnenie. Tento typ vlnenia sa volá trakčné vlnenie a vzniká prevažne v horných častiach prsníka (dekolt).

2.b. Vlnenie v dekolte
Neprirastený implantát sa vlní najmä v prípade, ak sa nachádza v priveľmi veľkej kavite. Vlnenie vymizne v ľahu.

Vo všetkých prípadoch platí, že čím je implantát širší, tým výraznejšie je vlnenie v dolných vonkajších častiach prsníka najmä v predklone.

Riešenie:
Ak je implantát neprirastený a voľný vo väčšej kavite, v tomto prípade je riešenie zmenšiť kavitu a/alebo mastopexia alebo zmena na väčší implantát ktorý vyplní kavitu.

Druhá možnosť je použiť špeciálny implantát s obsahom 2 typov gélov, alebo s povrchom implantátov s vyššou pravdepodobnosťou vrastenia.
Tu sa zase môžme dostať do stavu, kedy budú žene prekážať hmatné okraje impla,ntátov.
Takisto sú v tomto prípade prsia po operácii tuhšie na pohmat.

Z horeuvedeného vyplýva, že v rizikových podmienkach sa preventívne vlneniu vyhneme len veľmi ťažko. V podstate vlnenie má 90% žien s implantátmi, ale objaví sa viditeľné len po výraznom schudnutí alebo stenšení vrstvy tkaniva zakrývajucej implantáty. Odporúčajú sa teda skôr menšie veľkosti implantátov a tak zabrániť vytvoreniu príliš veľkej kavity. V rizikových prípadoch voliť skôr tuhšie implantáty.

Najmä u zahraničných chirurgov je pri riešení vlnenia obľúbený postup vkladania medzivrstvy transplantáciou cudzieho tkaniva (napr. Aloderm), alebo vlastného tukového "fat-grafting".
To je na dlhšie vysvetľovanie, ale aj tieto postupy majú svoje obmedzenia a negatíva.

Po prečítaní uvedeného sa problém vlnenia nemusí zdať jasnejší, ale ani to nie je potrebné. Na to je skúsený plastický chirurg, ktorý sa komplikáciám vie v rizikových prípadoch vyhnúť, alebo ich pravdepodobnosť zníži na minimum.

Skúsený chirurg tiež prispôsobí výber implantátov nielen požiadavkam ženy, ale aj daným podmienkam. A ženy upozorní na možné riziká dopredu. A samozrejmé je, že typ postavy aký máte pri konzultácii, nebudete mať večne. O niekoľko rokov sa môžu prsia zmeniť natoľko, že bude potrebné ich operovať znova.