Dá sa zamedziť vzniku kalcifikátovov pri zväčšení prsníkov vlastným tukom?

Zodpovedané
27. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som absolvovať zväčšenie prsníkov vlastným tukom. Obávam sa však vzniku kalcifikátovov, ktoré by mohli pri ultrazvukovom vyšetrení spôsobovať problémy. Napríklad znemožniť viditeľnosť nádoru.

Aké sú možnosti zamedzenia vzniku komplikácií po prenose tuku?

Aké sú možnosti ich riešenia v prípade ich vzniku?

Ďakujem

Dobrý deň,

kalcifikácie, čize vápenatenie určitých tkanív je normálny proces v organizme, ktorý sa vyskytuje napríklad pri reparačných procesoch.

Poznáme kalcifikácie ciev, staších hematómov a aj v okolí nádorov v prsníku ako aj po aplikácii vlastného tuku.

Každé z týchto kalcifikácií má špeciálne prejavy a skúsený špecialista na zobrazovacom vyšetrení vie spoľahlivo odlíšiť kalcifikácie pri rakovine prsníka od tých po prenose vlastného tuku.

Komplikácií pri aplikácii vlastného tuku môže byť veľa: krvácanie, infekcie, cysty, tukové nekrózy, granulómy, aj estetické nerovnosti, retrahované zrasty, asymetria a kompletné vstrebanie aplikovaného tuku.

Každé z vymenovaných sa rieši inak a niektorým sa ani nedá zabrániť.

Prenos vlastného tuku je síce relatívne bezpečná metóda, na druhej strane je estetický efekt nevyspytateľný. Pri kompletnom vstrebaní sa nedá nič robiť, čo by stav zvrátilo.

Považujem ju za metódu vhodnú na kombináciu s implantátmi, ale nie za jej absolútnu náhradu.