Dajú sa 3 roky po operácii rozmasírovať hrčky po stranách nosa?

Zodpovedané
22. feb 2024

Dobrý deň,

pred cca 3 rokmi som absolvovala rhinoplastiku nosa, ktorá prebehla bez komplikácií. Teda až na to, že na každej stane nosa mám dve hrčky, ktoré sú nahmatateľné aj viditeľné. Keď som sa pýtala doktora po roku od operácie, tak povedal, že treba masírovať. Po dvoch rokoch povedal to isté a keď som bola teraz 3 mesiace dozadu na kontrole, tak mi nos prehmatal a povedal, že sa ešte hojí.

Čo to vlastne je?

Dokážem to rozmasírovať?

Ako sa to odstraňuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, čo tie hrčky spôsobuje. Ak je to pôvodná chrupavka, nezlepší sa to. Ak je to štep (chrupavkový, kostený) môže sa to ešte zlepšiť.

Ak je to kosť, môže sa to ešte zlepšiť. Ak je to jazva, môže sa to ešte zlepšiť. Ak je to opuch- záleží prečo po takom dlhom čase.

Ale po 3 rokoch pravdepodobnosť spontánneho vstrebania klesá a riešenie je operácia. Náročnosť operácie závisí od príčiny hrčiek a tiež o typu operácie, ktorá sa vykonávala u Vás.