Do koľkých mesiacov mám nárok na reklamáciu operácie zmenšenia prsníkov?

Zodpovedané
2. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Pokazili mi prsia. Bradavky mám nesúmerne zošité dole 1 cm hore 3 cm. Bradavka pláva a nemá stred. Jazvy po rezoch mám od stredu hrubé skoro po pazuchy.

Keď som sa vyzliekla pred druhou osobou znelo: Čo je to? Hrôza. V jednom prsníku cítim hrčku a tŕpnutie.

Do koľkých mesiacov mám nárok na reklamáciu operácie zmenšenia prsníkov?

Ďakujem

Dobrý deň,

do tretice máme otázku spojenú s reklamáciami, v predchádzajúcich odpovediach som uviedol základné aspekty riešenia výsledku, s ktorým nie ste spokojná.

Záleží aký dlhý čas ste od operácie. Do 12 mesiacov od operácie, dochádza ku výrazným zmenám a pri zmenšovaní prsníkov sú tieto zmeny naozaj výrazné.

Čo sa týka samotnej reklamácie, legálne by sa riešilo, či ku zmenšeniu došlo. To bol cieľ operácie. Znie to veľmi "drsne" ale žiadna klinika nemá v cenníku výkon "pekné prsia bez jaziev".

Estetický výsledok je niečo, čo očakávame tak "automaticky". Ale pri konzultácii je najdôležitejšia časť tá, pri ktorej sa musí zladiť predstava pacienta a lekára. A hneď druhá najdôležitejšia časť je vymenovanie rizík spojených operáciou ( napr. asymetria, jazvy, nekróza, hematómy, infekcia, atď).

Žiadna operácia zmenšenia prsníkov so zmenšením množstva kože nie je možná bez jaziev.
Snažíme sa o čo najmenšie jazvy pri dosiahnutí požadovaného tvaru. Preto pri konzultácii aj tesne pred operáciou si zopakujeme, aký rozsah aj poloha jaziev a poloha dvorcov sú pre pacientku akceptovateľné.

Čo sa týka druhej osoby, jej názor, pokiaľ sa nezhoduje Vašim, je úplne irelevantný. Ak by sa výsledok druhej osobe páčil a Vám nie, zmenilo by to niečo? Alebo naopak?

Verím, že ak oslovíte Vášho chirurga, nájdete spoločné riešenie. On vie ako sa operácia vyvíjala a pri jeho skúsenostiach s priebehom po jeho operáciach bude vedieť predpokladať výsledok po ukončení hojenia.

Z mojich skúseností "najhoršie" jazvy vyzerajú cca 4-6 týždňov od operácie a po roku na 90% vyblednú a zmäknú. Tvar prsníkov a poloha dvorcov sa veľmi mení najmä prvé 3 mesiace.