Je aplikácia kyseliny hyalurónovej nebezpečná?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

všimla som si, že v poslednej dobe sa čoraz viac objavujú videá a správy o škodlivom účinku a rizikách aplikácie kyseliny hyalurónovej do tváre.

Tiež evidujem, že viaceré celebrity si dávajú kyselinu rozpustiť a ani lekárky nemajú v tvári žiadne výplne. Vraj sa už od toho upúšťa. Zaujímal by ma preto Váš názor.

Čo si vy ako odborník o tom myslíte?

Ja osobne mám značku Teosyal v nosolabialnych a lícach a v perách Belotero. Chodila som raz - dvakrát ročne k lekárovi na tvár a raz ročne na pery. S výsledkom som bola spokojná a chcela som tento zákrok dlhodobo opakovať. Teraz sa obávam, nakoľko v tých videách sa spomína, že pichnutie kyseliny do nosolabialok môže spôsobiť oslepnutie.

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte zmiešané a trošku zmätené informácie. Ale to je v poriadku. Odborníci, v tomto prípade lekári, ktorí akýkoľvek materiál používajú alebo nejaký aplikačný postup, by mali pred zákrokom pacienta poučiť o možných ale aj zriedkavých rizikách, komplikáciách.
V konečnom dôsledku ste to vy, kto podpisuje informovaný súhlas so zákrokom, v ktorom akceptujete možné riziká a aj napriek tomu pre Vás benefit prevažuje riziká.

Pri kyseline hyalurónovej platí, že ak sa dostane do vnútra cievy, tak môže touto cievou cestovať a na najakom úseku ju "upchať". Toto upchatie tepny môže spôsobiť nedokrvenosť a upchatie žily zase zastavenie odtoku - väčší opuch príslušnej oblasti. To spôsobí problémy. Viac problémov narobí upchatie tepny. Niekedy len čiastočnú a dočasnú ischémiu, alebo až nekrózu tkaniva s jeho odumretím. Cievy sú v tvári značne poprepájané, a preto v nich môže materiál cestovať aj do hlbších štruktúr v lebke. Jedna z možností je upchatie ciev pre oko s rizikom oslepnutia. Stav prebieha niekoľko minút až hodín a je potrebné neodkladne začať s liečbou (rozpustenie materiálu hyázou, podpora prekrvenia, teplo, masáž lokality, podanie liekov ako anopyrín a antibiotiká...)

Jediné, čo môžete pre zníženie rizika urobiť vy, je vybrať si skúseného lekára, ktorý Vám riziká nebude zatajovať, ale upozorní Vás na riziká vopred. Ďašia vec je nepožadovať veľký objem materiálu. Aj tu plati: Menej je viac!

Nie je pravda, že kyselina hyaluronová je škodlivá a ani to, že si ju lekárky nedávajú, alebo nechávajú rozpúšťať. Dokonca aj mnohé lekárky majú neprirodzene mnoho materiálu a nevnímajú to ani na sebe ako problém. Bohužiaľ.

Ale aj niektorí lekári nemajú mieru 🙂

Čo sa týka akýkoľvek informácií od a o celebritách, bral by som to s veľkou rezervou. Ich cieľom je zaujať a to sa najľahšie robí niečim šokujúcim. Počkajte, čo budete vidieť o pár mesiacov. Stavím sa, že to nebude rýchly obrat k prirodzenosti.

Nájdite si šikovného lekára/lekárku komu budete dôverovať aj v prípade vyskytnutia komplikácií. Preberte si postup, čo robiť, ak sa vyskytnú.