Je bežné, že sa prsia pri usádzaní implantátov zmenšujú?

Zodpovedané
27. nov 2022

Dobrý deň,

som 6 týždňov po augmentácii prsníkov, Bol mi pod sval aplikovaný Mentor 375 ml. Mám však pocit, že sa mi prsia zmenšujú. Teda hlavne pravý prsník. Myslela som si, že prsia budú väčšie.

Je bežné, že sa prsia pri usádzaní implantátov zmenšujú?

Ak áno, tak ako dlho?

Ďakujem

Dobrý deň,

na veľkosti prsníkov po operácii sa podieľa implantát + vlastná prsná žľaza + tuk + opuch (krv, lymfostáza).

V pooperačnom období cca do 3 mesiacov je výrazný podiel opuchu.

Ak má žena minimálny základ a veľké implantáty, ktoré tvoria podstatnú časť objemu prsníka, tak zmeny sú minimálne.

Žena s výrazným vlastným základom a malými implantátmi, ktoré tvoria napríklad 30% objemu prsníka, máva výrazné pooperačné zmeny. Finálny tvar a veľkosť sú tým ovplyvnené.

Potom je tu vplyv tlakovej atrofie tkanív vplyvom implantátov. Ten sa nedá predvídať, ale rozvíja sa mesiacmi a rokmi.
Tiež rokmi dochádza ku zmenám prsníkov v zmysle hormnálnych zmien a starnutia, ktoré si bežne človek neuvedomuje. Žena má mylnú predstavu, že prsia by boli po rokoch rovnaké ako pred operáciou, ak by sa implantáty odstránili. Ale tak to nefunguje ani u žien s vlastnými prsiami bez implantátov.

Posledná vec, ktorá ovplyvňuje veľkosť je chudnutie a priberanie v oblasti prsníkov. Niekedy stačí zmena hmotnosti cca 3 - 4 kg a prsia môžu výrazne zareagovať a takáto zmena vie byť aj v rámci jedneho mesiaca pri radikálnej zmene životosprávy.

Tu vidíte, že problematika nie je jednoduchá a implantáty nemusia znamenať trvalý efekt na prsiach.

Preto je potrebné absolvovať dôkladné konzultácie, aby ste si tieto veci s chirurgom dopredu vyjasnili. Skúsený chirurg vie predopkladať efekt v konkrétnom prípade.

Rovnaký implantát vložený u rôznych žien pôsobí často veľmi rozdielnym dojmom.