Je hojenie prsníkov po augmentácii časovo rovnaké?

Zodpovedané
16. okt 2022

Dobrý deň,

pred piatimi mesiacmi som absolvovala zväčšenie pŕs. Ľavý prsník už vôbec necítim, nemám v ňom žiadnu bolesť, môžem spať na tej strane. V pravom stále niečo pociťujem. Je to najmä diskomfort pri chôdzi, občas ma v ňom niečo pichne. Je to ako keby mi v ňom niečo prekážalo. Štípe ma v ňom, nie je to silné, ale rozhodne mi to prekáža. Obidve prsia sú na dotyk mäkké.

Bola som u svojej gynekologičky, ktorá mi spravila kontrolu prsníkov, no iba hmatom. Podľa nej je všetko v poriadku, ale ja to tak jednoducho necítim. Pred operáciou som bola fyzicky veľmi aktívna. Teraz ma stav obmedzuje - nemôžem robiť napríklad HIIT Cardio, lebo v pravom prsníku mám pocit ako keby cudzieho pohybu. Po štyroch mesiacoch od operácie som začala posilňovať, takže som mala oddych od športu dlhší ako odporúčaných 8 týždňov. Dodržiavala som aj všetky ostatné odporúčania.

Je hojenie prsníkov po augmentácii časovo rovnaké alebo sa môže líšiť ako v mojom prípade?

Je to v poriadku, že cítim v pravom prsníku akési pohyby?

Mám čakať ešte dlhšie, že sa to upraví samé, alebo mám navštíviť lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

silikónove implantáty sú vždy cudzi materiál. Podobne ako piercing, náušnice, umelé kĺby.
Niekedy sa tkanivá v okolí prispôsobia natoľko, že to žena vníma ako svoje vlastné.
Implantát môže byť v tkanivách relatívne pevne, alebo môže mať viac priestoru na pohyb.
Niekdy je pri implantáte prechádzajúci nerv, alebo pevné spojenie väzivového tkaniva, fascií medzi vrstvami svalov atď.

Toto všetko a aj iné môžu spôsobiť pocit diskomfortu, alebo neprirodzeného pohybu implantátu.

Ak sa to deje na oboch stranách, ženy to nevnímajú ako problém, ako keď sa to deje len na jednej strane ako Vám.

Tento proces voláme "usádzanie" a nie zriedka trvá aj rok od operácie. Aj u Vás je šanca, že sa to upraví. S väčšou pravdpodobnosťou sa dá do pohybu aj druhá strana, alebo tá problematická prestane bolieť.

V každom prípade by som na Vašom mieste kontaktoval aj Vášho chirurga. On vie ako prebiehala operácia a aký ste mali predoperačný stav.

Pri výraznejších asymetriách pred operáciou býva potrebný aj odlišný operačný postup a výsledok je tým pádom tiež mierne odlišný.