Je lepšie podstúpiť mastopexiu súčasne s augmentáciou?

Zodpovedané
19. júl 2023

Dobrý deň,

chcela som podstúpiť augmentáciu, ale na základe rozdielnej veľkosti prsníkov mi bola chirurgom odporúčaná aj mastopexia. Mám prsia veľkosť A a mali by byť vložené implantáty 390 ml. Bojím sa hlavne výsledných jaziev, ktoré budú na prsníkoch. Bola by som rada keby bola minimalizovaná veľkosť jaziev a tým pádom lepší výsledný estetický efekt.

Je lepšie tieto zákroky podstúpiť oddelene alebo naraz?

Nebude jazva na spodnej strane prsníkov potom viditeľnejšia a väčšia, ak by bol zákrok absolvovaný dvojfázovo?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dôverujete chirurgovi, ktorému sa idete zveruť do rúk a nedôverujete jeho odporúčaniu vo Vašom príprade?

V estetickej chirurgii neexistuje ideálny a dokonalý postup. Vždy je potrebné prispôsobiť sa podmienkam, základu, požadovanému výsledku.

Každý chirurg má svoje skúsenosti so svojim postupom a technikou operácie. Netreba ho "nútiť" do postupu, ktorý nemá zaužívaný. Môže to skončiť neočakávanými komplikáciami.

To sa týka rozhodnutia, či vykonať augmentáciu s modeláciou naraz, resp. s niekoľkomesačným odstupom.

Jazvy sa vo všeobecnosti darí lepšie naplánovať, ak sa robí operácia na 2 fázy. Lebo s odstupom času lepšie vidíme, ako si koža sadla a koľko je jej ešte navyše.

Niekedy prílišná honba za nakratšími jazvami spôsobí nadmerný ťah na jazvy spolu s prebytočným množstvom kože a tkanív na kritických miestach, či vedie ku horšiemu výsledku a dlhšiemu hojeniu. Takže Váš plán pre krajší, estetickejší efekt s minimálnymi jazvami sa môže zrútiť a ťažko opraviť.

Jazvy sa predovšetkým snažíme schovať do prirodzených rých a do miest s prirodzeným štiepením kože/vrások. Niekedy pre požadovaný tvar a veľkosť je potrebné urobiť kompromis a nejakú jazvu obetovať.

Ja v mojej praxi postupujem tak, že pokiaľ je absolútna priorita pekných jaziev. Odporúčam najskôr absolvovať modeláciu, ak je potrebná, bez vloženia implantátov.

Tie vložiť až s odstupom času, ked sú jazvy zahojené. Prípadne voliť čo najmenšie implantáty, pretože oni svojou veľkosťou majú nahorší vplyv na napätie jaziev v procese hojenia modelácie.