Je možné dojčenie po korekcii a zväčšení prsníkov?

Zodpovedané
28. nov 2021

Dobrý deň,

v roku 2016 som podstúpila korekciu (nadvihnutie) a augmentáciu prsníkov. Rez som mala okolo bradaviek. Chirurg spomínal niečo o nemožnosti dojčiť a narušení mliekovodov.

Ďalšie deti som už neplánovala, ale nedávno som zistila, že som tehotná.

Je možné, že nebudem schopná dojčiť?

A ak áno, je pravdepodobné, že mi prsia znova ovisnú?

Ďakujem

Dobrý deň,

to či Vám prsia ochabnú, záleží od viacerých faktorov.

  • Ako veľmi sa prsia zväčšia a neskôr zmenšia.
  • Akú máte kvalitu kože, jej schopnosť sa prispôsobiť.
  • Či máte implantáty pod svalom alebo pod žľazou.
  • Ako je implantát prirastený.
  • Ako veľký je implantát.

Určite sa Vám odstránená časť kože už nevráti.
Ale ochabovanie môže pokračovať a bez predchádzajúcej operácie by bol stav o to ochabnutejší.

Výhoda pre Vás je, že ak by došlo ku potrebe zopakovať modeláciu, už sa len zopakuje operácia, ktorú ste absolvovali a dokonca sa ani implantáty nemusia meniť.

Dojčenie je veľmi nevyspytateľný proces a ani pri neoperovaných prsiach nie je zaručené, že dojčenie bude bezproblémové, alebo vôbec možné.

Pri operáciách okolo dvorca niekedy bývajú prerušené mliekovody, ktoré smerujú z celého prsníka a zbiehajú sa do bradavky.
Niekedy je problém aj znížená citlivosť bradavky a dvorca okolo. Nemusia sa dostatočne aktivovať reflexy pre tvorbu mlieka.

Príroda je ale veľmi mocná a častokrát aj v prípadoch, kedy by sme dojčenie nepredpokladali, bolo úspešné.

Uvidíte, teraz už s tým nevieme nič urobiť.

Odkaz pre ostatné ženy. Aj v prípade, že ďalšie dieťa neplánujete, chirurg by mal voliť konzervatívny postup, aby zachoval čo najviac zdravého a funkčného tkaniva nepoškodeného, pokiaľ to je len trochu možné.