Je možné odstrániť fibrómy na krku aj počas tehotenstva?

Zodpovedané
7. máj 2023

Dobrý deň,

mám pomerne veľa malých výrastkov na krku. Asi sú to fibrómy. Dosť mi ich pribudlo počas tehotenstva, teraz som 2 mesiace pred pôrodom.

Je vhodné odstránenie výrastkov aj počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sú výrastky malé a na tenkej stopke, tak je to relatívne jednoduchý zákok bez potreby lokálnej anestézie. Napríklad elektrokoaguláciou, laserom alebo aj studeným rezom skalpelom s drobnými chrastičkami v priebehu hojenia.

Vo všeobecnosti rozsiahlejšie zákroky počas tehotenstva a ani počas dojčenia neodporúčame. A to nielen kvôli podaným liekom, ale aj pre nevyspytateľné hojenie a riziko neestetických jaziev.