Je možné operovať samotnú diastázu?

Zodpovedané
9. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom operácie diastázy. Mám ju diagnostikovanú nad a aj pod pupkom. Nemám ale previs kože a ani tuk. Aktívne som cvičila. Cviky od fyzioterapeutky zabrali len málo, musela som prestať s klasickými brušákmi.

Operuje sa teda aj sama?

Aká je potom rekonvalescencia?

Dá sa po operácii vrátiť k predošlému životu, cvičiť časom aj sklápačky?

Ďakujem

Dobrý deň,

opakovane sa na to dopytujem na rôznych pracoviskách. Neúspešne. Malo by to spadať do kompetencie brušných chirurgov.

V zahraničí sa podobné prípady operujú laparoskopicky ( kamerou cez malé otvory) a aplikuje sa fixačná sieťka (princíp záplaty) na vnútornú stranu brušnej steny.

V našich podmienkach sa zošívajú okraje priameho brušného svalu, ktorý je v strede rozostúpený k sebe jazvou v strede brucha vo vertikálnom smere.
No táto jazva je veľmi viditeľná a neestetická. Robí sa naozaj lebo vo vážnych prípadoch zo zdravotnej indikácie.

Sú aj modifikácie s stredne veľkou jazvou v okolí pupka alebo v lonovej oblasti.

Samú diastázu u nás neoperujeme, len pri kombinácii s abdominoplastikou. Vtedy máme veľkú jazvu a lokalitu diastázy sprístupnenú lepšie, ako len malou jazvou.