Je možné podstúpiť mastopexiu a zároveň pri tejto operácii aj odstránenie hrčky?

Zodpovedané
9. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som podstúpiť mastopexiu. Avšak na sone prsníkov mi našli nález - okrsok dystopicky uloženej mliečnej žľazy, alebo menej pravdepodobne lipóm.

Je možné podstúpiť mastopexiu a zároveň pri tejto operácii aj odstránenie hrčky?

Je nutné najprv odstrániť nález na prsníku v jednej operácii a v druhej urobiť mastopexiu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

záleží to od konkrétneho chirurga ako sa k tomu postaví.

Ja sa snažím každú situáciu riešiť individuálne. Potenciálne podozrivé hrčky by mal riešiť špecialista/onko-mammológ pre riziko nekompletného odstránenia ložiska.

V bežnej praxi to však nie je možné, aby všetky hrčky a nálezy riešil len špecialista. Čakacie doby by sa neúmerne predĺžili pre všetkých, aj tie ženy ktoré by potrebovali zákrok veľmi rýchlo.

Preto sa na špecializované pracoviská dostanú tie potenciálne nebezpečné.

Tie ostatné hrčky/benígne podľa iných zobrazovacích vyšetrení odstraňuje skúsený chirurg alebo aj plastický chirurg napríklad pri mastopexii, ak sa nachádza v dostupnej zóne bez rizika negatívneho ovplyvnenia hojenia alebo výsledku mastopexie.