Je možné pri bottoming out zdvihnúť podprsnú ryhu?

Zodpovedané
2. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je možné pri bottoming out zdvihnúť podprsnú ryhu, napr. úpravou kapsy?

Aké sú možné komplikácie pri výmene implantátov?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoviem Vám, ale riešenie je v rukách odborníka.
Reálne nemôžete ovplyvniť rozsah výkonu ani zmeniť postup, ak počas operácii dôjde ku inému nálezu ako je predpoklad.

Bottoming out je stav keď sa implantát dostane do nižšej polohy. Predĺži sa vzdialenosť medzi dvorcom a podprsníkovou ryhou. Väčšinou k tomuto stavu dôjde pri skĺznutí implantátu.

Dôvodov je viacero: príliš veľký implantát, nedostatočná pevnosť tkanív v oblasti podprsníkovej ryhy, implantát s hladkým povrchom má tiež vyššiu tendenciu klesnúť ak je oblasť podprsníkovej ryhy oslabená.

Riešenia sú s cieľom spevnenia podprsníkovej ryhy, napríklad úpravou kapsy, stehmi, rafiou, dermálnymi štepmi atď.
Alebo implantát menšej veľkosti/hmotnosti, prípadne s povrchom, ktorý sa pevne prirastie ku tkanivám. A kombinácia týchto postupov.

Nedá sa povedať, ktorý postup je ideálny, je to skôr skúsenosť chirurga s konkrétnym postupom a prispôsobenie sa individuálnym podmienkam a požiadavkám.

Žiadne z riešení ale nie je 100%.

Komplikácie môžu vzniknú pri každej výmene implantátov také ako aj pri prvom vkladaní. Hematómy, krvácanie, infekcie, rozpad rany, asymetria, otočenie implantátov, BIA-ALCL, a ďalšie.

Pred každou operáciou sa spolu s chirurgom rozhodujete pre operáciu po zvážení pomeru RIZIKO/BENEFIT.