Je možné reklamovať zákrok abdominoplastiky, ak je jazva príliš vysoko?

Zodpovedané
15. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je možné reklamovať zákrok abdominoplastiky, ak je jazva príliš vysoko?

Je vysoko aj napriek tomu, že sa chirurg vyjadril, že to bude bikiny rez a zároveň v strede jazvy po aplikácii injekcií na zjemnenie vypuklej jazvy zostala "diera", akoby úplne zmizol podkožný tuk, prípadne aj časť iného tkaniva.

Ďakujem

Dobrý deň,

otázka reklamácie je chúlostivá hlavne preto, že sa nejedná o chybu ale o výsledok. Vhodnosť operácie sa konzultuje osobne hlavne pre posúdenie napnutia kože a umiestnenia jazvy.

Každý chirurg sa pri abdominoplastike snaží o čo najnižšiu polohu jazvy. Avšak, ak sa prekročí imaginárna hranica a koža napnutie nezvládne, hrozí rozpadnutie rany a nekróza kože.

Najmä pri rizikových pacientoch s cukrovkou, fajčiarov, s vyšším vekom, zlou kvalitou kože a podobne.

Otázka riešenia komplikácií alebo estetických nedostatkov sa rieši na konzultácii pred operáciou a každý lekár má svoj postup ako uchopiť tieto udalosti.

S tým súvisí aj "diera" zrejme po aplikácii korikoidových injekcií.

Veľa vecí sa dá riešiť, no treba si uvedomiť, že pacient si pri estetickej operácii platí operačný postup a nie konkrétny estetický výsledok a ani výskyt komplikácií.

Každá operácia je spojená s nejakými nákladmi a ak pred operáciou nemáte vyslovene v informovanom súhlase, ktorý pred operáciou podpisujete uvedené, že následné zákroky sú v cene pôvodnej operácie, tak sa asi "opravy zadarmo" nemôžete dožadovať.

Výber chirurga je slobodný a dobrovoľný, estetická operácia má síce cieľ pekného výsledku, ale posúdenie, čo je pekné je výsostne subjektívnej povahy. Čiže nedá sa merať v číslach.

Riešenie a pohľad na vec je obojstranne komplikovaný aj tým, že tak ako vy chcete dokázať že lekár urobil chybu, tak aj lekár sa môže odvolať, že ste nedodržali správny pooperačný režim.

Nemalo by to tak byť, vzájomná dôvera voči chirurgovi navzájom by mala byť od konzultácie až po poslednú kontrolu. Verím, že žiaden lekár ani pacient nechce úmyselne zle. Aj plastická chirurgia je medicína a môžu sa veci komplikovať aj pri 100% úsilí.

Vždy vieme veci nejakým spôsobom vyriešiť. Takmer vždy je to o kompromise.