Je možné vykonávať augmentáciu aj v lokálnej anestéze?

Zodpovedané
17. mar 2021

Dobrý deň,

mala by som záujem o augmentáciu.

Je možné vykonávať augmentáciu aj v lokálnej anestéze?

Ďakujem

Dobrý deň,

zväčšenie prsníkov je možné aj v lokálnej anestézii. Je to ale veľmi zriedkavé a neviem o tom, že by na Slovensku niektorý kolega tento typ zákroku robil v lokálnej anestézii pravidelne.

Ja osobne som nerobil a ani neplánujem uskutočniť augmentáciu v lokálnej anestézii.
Viem, že v Španielsku bolo obdobie, keď robili dokonca špecializačné kurzy na operácie v lokálnej anestézii.

Pokiaľ viem, bolo to vždy umiestnenie implantátu "pod prsnú žľazu" a nie "pod sval".

Existuje aj varianta takzvanej regionálnej blokády senzitívnych nervov. To zväčša robia anesteziológovia a samotný proces znecitlivenia je aj časovo náročnejší, ako samotná operácia. Dáva to zmysel pri náročných a dlhých výkonoch v onkochirurgii prsníkov najmä pre analgéziu po výkone.

Je tu ešte faktor efektivity a spolupráce pacienta, čiže aby sa nestalo, že počas operácie budete cítiť nepríjemnú bolesť, čo by mohlo skomplikovať operáciu.

Ak by to ale nejaká klinika vykonávala často a vo "väčšom" počte, je možné, že riziká komplikácií by boli minimálne, nebál by som sa podstúpiť zákrok aj v lokálnej anestézii.

Aktuálna situácia hovorí v neprospech lokálnej anestézie, keďže v našich podmienkach sa všetky augmentáccie vykonávaju s naozaj nízkym rizikom v celkovej anestézii, respektíve hlbokej analgosedácii.

Ľudia sa väčšinou boja intubácie, no tento výkon sa robí takmer výlučne, až na výnimky, len na "laryngeálnej maske".

Ak existuje zdravotné riziko, znemožňujúce celkovú anestéziu ako príliš rizikovú, tak by som určite neriskoval ani experimentálnu lokálnu anestéziu.