Je odobratie prsnej žľazy nebezpečné?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

mám mäkké padavé tkanivá a je mi odporúčané odobratie prsnej žľazy.

Je odobratie prsnej žľazy nebezpečné?

Neklesnú mi po odobratí prsia s implantátom?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerozumiem, prečo by bolo potrebné odstraňovať prsné žľazy, ak nemáte onkologický problém.

Možno máte na mysli len čiastočné odstránenie pri zmenšení prsníkov, ak Vám esteticky/zdravotne prekáža ich veľkosť.

Ale niekedy chirurg navrhne pri vkladaní implantátov použiť väčší implantát a zároveň výraznejšie zmenšiť vlastný prsník, aby sa dosiahol čo najdlhšie trvajúci výsledok. Pretože vlastné tkanivo je to, čo podlieha zmenám časom. Samotný implantát sa v podstate nemení desaťročia.

Môj pohľad je trošku iný.
Snažím sa vždy o zachovanie čo najväčšieho množstva vlastného tkaniva. Ak ho ale stále máme málo pre želaný výsledok, tak použijeme napríklad silikónový implantát. Radšej mať menší implantát ako menej prsnej žľazy.

Dôležitá je ešte jedna vec, niekedy sa implantát neujme alebo vzniknú komplikácie, kvôli ktorým sa implantáty musia vybrať. A vtedy sme vďačný za každý gram vlastného tkaniva, ktorý nám ostane po odstránení implantátov.

Táto "poistka" podľa mňa stojí za to, nechať si vlastného prsníka čo najviac a riskovať len pokles prsníkov pri zmenách v budúcnosti, ktorý sa vždy dá relatívne jednoducho riešiť napríklad modeláciou alebo iným implantátom.