Je zväčšenie prsníkov zákrok vhodný pre každú ženu?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zväčšenia pŕs vlastným tukom.

Ako dlho trvá taká operácia?

Ako dlho budem následne PN?

Je potrebné potom nosiť špeciálne podprsenky?

Ako dlho vydrží výsledok?

Je každá žena vhodná na takýto zákrok?

Čo ak má štíhla žena málo tuku?

Ďakujem

Dobrý deň,

prenos vlastného tuku je trošku "nevyspytateľná" metóda.

Pri odobratí tuku z jedného miesta na tele na druhé dochádza ku zníženiu schopnosti tukových buniek na novom mieste prežiť. Ich prežitie závisí od mnohých faktorov - od odobratia cez spracovanie, teda až po aplikáciu a uchytenie tukových buniek na novom mieste. Nie zriedkavo sa stáva, že značná časť buniek tento presun neprežije a môže sa vstrebať aj všetko.

Čím viac je preneseného tuku na mieste, tým menej výživy sa k bunkám z okolia dostáva. Tým vyššie je riziko vstrebania. Netreba si to mýliť s opuchom, ktorý je v mieste operácie a môže falošne pôsobiť ako objem, ktorý tam ostane.

Osobne preferujem prenos vlastného tuku do prsníkov pre prípady korekcie asymetrií alebo nedostatkov objemu v konkrétnych častiach prsníka.

Celkové zväčšenie na spôsob použitia implantátov s odstupom roka je skoro nereálny.
Zväčšenie vlastným tukom je vhodné skôr tam, kde z nejakého dôvodu implantáty nie sú vhodné alebo želané a výsledok nemusí byť výrazný.

Po 40. roku života mierne klesá schopnosť buniek prežiť transport a množstvo vstrebaného tuku stúpa.

U veľmi chudých žien alebo u tých, ktorým hmotnosť výrazne kolíše, je úspech otázny.

Po aplikácii tuku sa musíte vyvarovať nadmernému tlaku. Používajú sa špeciálne podprsenky bez kompresie na prsiach.

Operácia trvá cca 2 hodiny v celkovej anestézii. Odporúča sa zákrok pre finálny objem opakovať s odstupom cca roka aj 2-3 x.

Zákrok je minimálne bolestivý, ale namáhavá aktivita sa neodporúča cca mesiac od operácie.