Kedy, kde a ako nechať vybrať materské znamienko dieťaťu?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

dcérka má na nohe od narodenia takéto materské znamienko. Onkologická kožná lekárka z NOÚ, ktorej som sa príležitostne na znamienko opýtala hovorila, že jej vnučka má také isté. Vraj by malo ísť von formou plastickej chirurgie po 6. roku života. Zatiaľ vraj nebude nebezpečné, ale v dospelosti sa tam môže diať hocičo. Takisto predstavuje pre dievča aj estetický problém.

Prečítala som si aj Vašu odpoveď na otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Tá mi v tom urobila trochu jasnejšie, kedy je ten vhodný vek na takýto zákrok.

Odporúčate aj v našom prípade zákrok až s nástupom puberty?

Dieťa spolupracuje, samo chce, dobre znáša lokálnu anestézu.

Mám kontaktovať priamo plastického chirurga?

Spolupracujú všetky centrá aj s deťmi, alebo treba hľadať?

Je potrebný odborný posudok kožného lekára?

Znamienko má teraz rozmer cca 2,5 x 1,5 cm.

Akou metódou plastický chirurg zaručí, aby tam nebola jazva?

Počula som o braní kože z iného miesta na tele, ale to možno pri väčších zákrokoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

budem odpovedať od konca.

Prenos kože s iného blízkeho alebo vzdialenejšieho miesta sa využíva v prípadoch väčších defektov vzniknutých po odstránení tak veľkých častí, ktorým sa nedajú priamo zošiť k sebe okraje - rana je príliš široká.

Znamienko na foto nie je tak veľké, no asi by som odporúčal postupné odstraňovanie.
Na 2-3x s odstupom cca 6- 1 2 mesiacov sa odstraňuje vnútorná časť znamienka a posiela sa na histologické vyšetrenie po každej excízii.

V mladom veku rastúci organizmus môže vytvoriť nadmerný ťah na jazvu, ktorá sa môže roztiahnuť alebo predčasne otvoriť. Preto odporúčam počkať po skončení maximálneho rastu.

Oblasť predkolenia možno nie je až tak esteticky rušivá ako napríklad na tvári.
Možno by som ešte zvažoval, ak dieťa aktívne športuje, že je to vo výške lyžiarok.

Žiadne odstránenie znamienka sa nedá urobiť "bez jazvy", preto Vám to žiaden plastický chirurg nemôže zaručiť.

V lokálnej anestézii odstraňovanie u detí je rovnaké ako u dospelých, len s citlivejším prístupom.

V celkovej anestézii je situácia iná, vtedy musí byť dieťa v špecializovanom centre, kde pôsobí detský anesteziológ.

Jednoznačné podporúčanie Vám nedám. Zvážte faktory ako: možné komplikované hojenie rozťiahnutou alebo otvorenou jazvou, postup na viackrát, spolupráca vzhľadom na vek, športovanie vo vysokej obuvi - lyžiarkach, odporúčanie konkrétneho plastického chirurga, ktorého s zvolíte.

Ja by som v tomto prípade asi počkal do ukončenia puberty.