Kedy môžem ísť na rekonštrukciu, keď mám ešte zabezpečovaciu liečbu?

Zodpovedané
10. okt 2019

Dobrý deň,

som po jednostrannej mastektómii. Operácia bola v júli a rana sa pekne hojí.

Momentálne mám zabezpečovaciu liečbu - chemoterapiou do konca novembra. December bude pauza a január rádioterapia, ale na axilu. Na hrudník nie.

Kedy by ste odporučil rekonštrukciu?

Neviem sa rozhodnúť medzi silikónmi, kde by najprv boli potrebné expandery alebo vlastným tkanivom. A veľmi silno rozmýšľam o odstránení prsnej žľazy z druhého prsníka.

Je vtedy možná okamžitá rekonštrukcia tkanivom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

všetky vymenované postupy sú možné ako v jednej fáze tak aj plánovane odložene. Použite expandérov, implantátov, vlastného tkaniva a kombinácia postupov a ich načasovanie vzhľadom na priebeh onkologickej liečby je plne v kompetencii odporúčaní onkológa a spolupracujúceho plastického chirurga.

Nedá sa určiť ideálny postup na základe všeobecných informácií. Záleží na konkrétnom stave tkanív. Ožarovanie výrazne ohrozuje hojenie aj keď nie je priamo na budúcu operovanú oblasť.

Odstránenie druhého prsníka má tiež svoje štandardné postupy, kedy sa zákrok môže vykonať. Nerobí sa len na požiadanie.

Skúste tému rozobrať s Vašim onkológom, aby Vás naviedol na postupnosť, ktorú odporúča u Vás vzhľadom na stav a postup aktuálnej liečby.