Krivá chrbtica a silikóny. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Počula som, že žena s krivou chrbticou si dala urobiť silikóny a zle sa jej usadili implantáty. Vraj doktor za to nemôže.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem tomu tak, že dotyčná žena je po operácii nespokojná s polohou implantátov, zrejme asymetriou.

Väčšinou to nie je tak, že sa jej zle usadili implantáty.

Stav "krivej chrbtice" si treba predstaviť ako špirálu, rôzne prehnutú. V jej hornej časti sú rebrá vpredu spojené na hrudnej kosti. Celá "skladačka" je dynamická a pohyblivá medzi stavcami aj v upevnení rebier na stavcoch.

Keď žena leží, rebrá a celý hrudný kôš ma istú polohu. V polosede sa začne chrbtica ukladať do novej polohy a v stoji opäť inak. Čiže v každej polohe chrbtice sa mení poloha rebier pravej a ľavej strany a v stoji je poloha opäť posunutá. Niektorým ženám sa zdajú prsia viac asymetrické v stoji, iným v ľahu.

Takmer nikdy nie sú symetrické ani vlastné prsia pri symetrii hrudného koša a normálnej chrbtici.

Ale ak je asymetrický samotný "podklad" pod prsiami -hrudný kôš-, tak ten má ešte väčší vplyv na výslednú asymetriu a to najmä rozdielnou výslednou projekciou pŕs smerom "dopredu" v stoji a v ľahu. "Krivá chrbtica", skolióza na asymetrii hrudného koša pridáva.

Na tento stav sa snažíme vždy ženu pred operáciou upozorniť a voliť v hraničných prípadoch aj rozdielne tvary implantátov, čo niekdy môže v istých polohách asymetriu ešte zvýrazniť.

Čiže doktor naozaj nie je čarodejník a niektoré stavy nemá možnosť vyriešiť.