Mám poškodený implantát?

Zodpovedané
6. júl 2022

Dobrý deň,

implantáty mám 8 rokov, mám za sebou dve tehotenstvá a spolu 3 roky kojenia. Pred týždňom som bola na sone, kde mi lekár povedal, že v pravom prsníku má implantát čiastočne zvlnený povrch s hladkou kontúrovanou nerozšírenou stenou. Vpravo v MDQ je malé množstvo tekutiny pri okraji implantátu - lem hrúbky do 5mm, v rozsahu cca 4cm po obvode implantátu.

Znamená to, že je implantát poškodený? Bude treba ísť na výmenu?

To zvlnenie vidím aj ja, keď nemám podprsenku v stoji, a keď ležím na boku. Čítala som, že na implantáty Eurosilicone je doživotná záruka, len neviem, čoho sa záruka týka, aké musí byť poškodenie implantátu. Ešte mám otázku, že aký je rozdiel medzi implantátmi Nagor a Eurosilicone. Údajne má so značkou Eurosilicone problémy viacero žien.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu neviem s istotou potvrdiť ruptúru implantátu. Vo väčšine prípadov sa jedná o vedľajší nález pri sone prsníkov bez výraznejších ťažkostí. Ruptúry implantátov som vo svojej praxi už videl pri všetkých značkách implantátov. Niekedy sa stretávam s názorom lekárov alebo distribútorov, že ich implantáty nepraskajú. Nie je to pravda.
To, či nejaká značka má častejšie ruptúry, sa nedá tvrdiť zo skúseností praxe jedného lekára. Na to sú verejné registre so státisícami štatistických údajov. A v nich to je relatívne rovnomerné naprieč značkami.

Na sone sa ruptúra implantátu prejavuje heterogénnym zobrazením vnútra implantátov.
Skúsený sonografista odhalí ruptúru s 99% - nou istotou a napíše to do nálezu.

Výmena je v prípade podozrenia na ruptúru odporúčaná neodkladne, aj keď to neznamená ihneď. Záleží od okolností a stavu prsníkov. Niekedy sa odporúča len odstránenie implantátov, napríklad pri niektorých sprievodných ťažkostiach.

Záruka sa vzťahuje na implantáty poškodené rúptúrou alebo kapsulárnou kontraktúrou. Zamieňať sa dajú implantáty značiek Eurosilicone a Nagor aj v prípade, že je poškodený len 1 implantát, nové odstanete oba, aj inej veľkosti. V záruke je len implantát. Na náklady operácie sa záruka nevzťahuje.

Detaily vám povie plastický chirurg na osobnej konzultácii. Záleží od konkrétnej situácie a vašich očakávaní.