Mám prsníky prechodného typu. Môžem podstúpiť úpravu prsníkov?

Zodpovedané
27. máj 2023

Dobrý deň,

mám 40 rokov a jedno dieťa, ktoré bolo dojčené. Prvýkrát som absolvovala MMG vyšetrenie s výsledkom prsníky prechodného typu.

Čo to znamená?

Mohla by som dojčiť v prípade, ak by som mala ešte jedno dieťa?

Zvažujem úpravu pŕs, zväčšenie. Prsia mám síce pekné, ale sú malé.

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že neviem čo sa myslí pojmom prechodný typ. Predpokladám, že popisujú tkanivo prsníka s menším množstvom prsnej žľazy a väčším množstvom tuku. K takejto zmene dochádza starnutím. Ale môžem sa mýliť.

Štandardná postup vloženia implantátov, najmä uloženie pod sval z podprsníkovej ryhy nenarušuje mliekovody. Technicky nemá vplyv na možnosť dojčiť.

Dojčenie je trošku nevyspytateľné. Môže byť problematické aj v prípadoch, keď ženy neabsolvovali žiadnu operáciu.

Rizikový pre dojčenie môže byť stav veľkého tlaku implantátu na prsník "zospodu," alebo ovplyvnenie citlivosti dvorcov a bradaviek odtlačením, resp. prerušením nervových spojení.
Pri použití menšieho implantátu je aj toto riziko nižšie, no nie nulové.

Zo skúseností, dojčenie môže byť bez akýchkoľvek problémov aj po augmentácii, odporúčame počkať aspoň 12 mesiacov od operácie. Ak máte prsia pekné, iste by ste vedeli aj počkať a úpravu absolvovať až po poslednom dojčení, kedy už to nemusí byť podľa Vás pekné.