Mamografia a implantáty

Zodpovedané
11. feb 2019

Dobrý deň,

mám 43 rokov a od 20tich rokov mám implantáty. Po 16 rokoch som bola na výmene. Doteraz som každý rok v rámci preventívnej prehliadky chodila na sono prsníkov. Avšak po 40tke ma neustále presviedčajú, že je už potrebná mamografia, že sono nestačí.
Keďže vieme, aká je technika pri mamografii, mám prirodzene obavy.

Je mamo vyšetrenie možné a popisné s implantátmi?

Kde konkrétne v Bratislave to bezpečne realizujú?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že narážate na príbehy, keď implantát pri mamografii tlakom na prsník praskol. Tejto situácie sa nemusíte obávať. Implantát v neporušnom stave zvládne niekoľkonásobne väčšiu záťaž, dokonca viac ako zvládnu vaše vlastné prsia.

Práve pri stlačení prsníka sa môže prejaviť drobná ruptúra povrchu implantátu, ktorá by sa prejavila na USG vyšerení prsníka (SONO) až o niečo neskôr. Čiže implantát tak či tak nebol v úplnom poriadku.

To, čo by mohlo spôsobiť problém pri nadmernom stlačení implantátu, je samotný princíp uchytenia implantátu v tkanivách. "Drsný" povrch väčšiny implantátov umožňuje jeho "zrastenie- ingrowth" s okolitými tkanivami formou jazvovej/fibróznej kapsuly.

Nadmerný tlak by mohol toto spojenie uvoľniť, čoho následkom by bolo voľné uloženie implantátu a umožnenie jeho pohybu do strán. To je stav bežný u implantátov s hladkým povrchom, alebo implantátov, u ktorých ku zrasteniu nedošlo z rôznych príčin a nie je sam o sebe chybou.

Niekedy sa môže podieľať na asymetrii polohy implantátov ak jeden JE a druhý NIE JE prirastený.

V dnešnej dobe máme aj iné dostupné vyšetrenia prsníkov, napríklad MRI, ale na takéto vyšetrenie musíte mať odporúčanie gynekológom.

Každá krajina a poisťovňa podmieňuje absolvovanie istého vyšetrenia konkrétnymi podmienkami, aby to neskončilo stavom, kedy by každý absolvovoval všetky možné vyšerenia len tak "pre istotu". To by finančne aj kapacitne položilo na kolená aj najsilnejší systém verejného zdravotníctva. MRI je aj časovo aj finančne náročné vyšetrenie.

USG /SONO/ vyšetrenie prsníkov má nezastupiteľné miesto pri bežnom a pravidelnom vyšetrení prsníkov. Ak vás gynekológ posiela na mammografické vyšetrenie, preberte to s ním a určite nájdete spoločne pochopenie aj riešenie vašich obáv.

Ženy aj s implantátmi bežne chodievajú na všetky uvedené vyšetrenia. Pi objednávaní sa na konkrétnom pracovisku sa telefonicky opýtajte, či majú bežne pacientky s implantátmi. Pri tomto vyšetrení sa mení smerovanie aj tlak na prsník aj smerovanie lúčov proti bežnému mammografickému vyšetreniu.