Mohla mi stiecť výplň kyselinou nižšie?

Zodpovedané
28. nov 2020

Dobrý deň,

som 7. deň po aplikácii kyseliny hyalurónovej do kruhov pod očami. Podľa doktora to mám stále opuchnuté. Ja mám však pocit, že sa mi výplň posunula nižšie a mám pod kryhami ďalšie napuchnuté kruhy v tvare polmesiaca a pod nimi v prechode na líca priehlbiny.

Je možné, že mi ta výplň stiekla nižšie?

Alebo mám byt ešte trpezlivá a ide naozaj o opuch?

Ďakujem

Dobrý deň,

posudzovanie výsledku zákroku do 3 týždňov je komplikované. Niekedy sa naozaj jedná o dočasnú zmenu vplyvom opuchu alebo hematómu.

Vždy sa najlepšie vyjadrí lekár, ktorý zákrok vykonáva. Vie posúdiť očakávaný priebeh vzhľadom na stav tkanív pred, priebeh zákroku a aj skúsenosti od použitého materiálu.

Neexistuje ani presná hranica kedy je výsledok už finálny, aj preto že výplň kyselinou hyalurónovou má časovú dynamiku efektu. Po aplikácii nejaký čas nasáva vodu a tým svoj objem zväčšuje ( to je rôzne pri rôznych materiáloch v závislosti od ich vlastností ) a následne niekoľko týždňov a mesiacov svoj objem postupne stráca.

Okrem reakcie samotného materiálu je tu ešte nemalý vplyv opuchu tkanív v mieste vpichu a okolia materiálu v závislosti od techniky aplikácie, a tiež či sa aplikovala výplň ihlou alebo kanylou.

Opuch ako taký, je najväčší max 4. deň a lymfostáza pri oslabení odtoku lymfy by mala vymiznúť do 2 mesiacov pri väčších objemoch alebo rozsahoch.