Môže augmentácia a modelácia pŕs ovplyvniť hormonálny systém?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

pred 4 mesiacmi som absolvovala modeláciu (z prsníkov sa mi odoberalo aj kúsok žľazy) a augmentáciu pŕs. Od tej doby sa mi vyhadzuje chrbát v driekovej oblasti, čo som predtým nikdy nemala. Taktiež som sa dostala do depresívnych stavov a mám úzkosti. Celý život som bola usmievavá, nič nebol problém a od tejto operácie mám takéto stavy. Nič radikálne sa v mojom živote nezmenilo.

Čo mám robiť?

Som ochotná si tie implantáty aj vybrať, keby to pomôže. Žľazu, ktorá vytvára hormóny mi už nikto nevráti. S operáciou ako takou som veľmi spokojná aj s výsledkom, ktorý zatiaľ mám.

Ďakujem

Dobrý deň,

musím Vás opraviť vo viacerých nesprávnych informáciách, ku ktorým ste sa dostali.

1. Prsná žľaza nie je pravou žľazou v zmysle produkcie hormónov. Prsná žľaza je príjemca a nie producent hormónov. Reaguje na hormonálne informácie, ale samotná produkuje len mlieko.
2. Pri modelácii sa prsná žľaza neodstraňuje. To, že Vám kúsok odstránili, nespôsobí, že by Vám mala chýbať.
3. Modelácia a ani implantáty nemajú vplyv na psychický stav. Otázka by bola skôr na psychológa, ak máte pocit, že zmena psychickej pohody je výrazná.

Výsev na koži v driekovej oblasti by tiež nemal mať žiaden súvis s operáciou po 4 mesiacoch. Navštívte dermatológa.

Pacienti, ale niekedy aj lekári, majú pocit, že po estetickej operácii by väčšina potom nasledujúcich zmien zdravotného stavu, mala mať súvis s touto operáciou. Ale ani bez operácie nie je zaručené, že sa Vám neprihodí nejaké ochorenie, zmena pschychiky a podobne aj bez zjavnej príčiny.

V prvom rade by som na Vašom mieste kontaktoval Vášho plastického chirurga, ktorý Vás operoval. Ak bude z hľadiska implantátov a prsníkov všetko v poriadku, sústredil by som sa na dermatológa a psychológa. Môžete do riešiť aj paralelne samozrejme.