Môže sa operovaný nos vekom výrazne zmeniť?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

čaká ma celková rhinoplastika.

Za aký čas bude nos vyzerať ako by mal?

Môže sa vekom operovaný nos výrazne zmeniť?

Ovplyvní moja celoročná senná nádcha priebeh liečby?

Skoro každý deň smrkám a bojím sa, že ho budem zaťažovať po zložení dlahy.

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi záleží od viacerých faktorov:

  • predoperačný stav,
  • množstvo a kvalita kože na nose,
  • či sa bude robiť aj septoplastika,
  • či sú potrebné modelačné techniky alebo použitia štepov,
  • či má nos tendenciu klesať,
  • či je výrazný hrbol...

Proces hojenia tkanív je výrazný najmä prvé 3 mesiace. Drobné zmeny budú prebiehať ešte 1 - 2 roky.

Nos rovnako ako aj celá tvár sa mení vplyvom starnutia celý život a tým, že na nose je najdoležitejšia jeho harmónia so zvyškom tváre. Zmeny na nose budete vidieť v čase stále.

Pri väčšine operačných techník sa neodporúča smrkanie počas prvých 3 týždňov. Ak je to potrebné, doporučujeme používať odsávanie. Teda tzv. nosové vysavače - veľmi často sa používané pri malých deťoch.

Operácia by mala byť v období, keď nemáte prejavy alergie.